Kuzguncuk’ta çeyrek asırlık kardeşlik iftarı

Geçtiğimiz pazar günü Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Vakfı Türk Yahudi Toplumu’nda ilk olma özelliği taşıyan iftar davetlerinin 25. yılını Üsküdar Belediyesi ile müşterek olarak Kuzguncuk Bostanında düzenledikleri iftar daveti ile taçlandırdılar.

Kuzguncuk’ta çeyrek asırlık kardeşlik iftarı

Üsküdarlıların ve Kuzguncukluların yoğun talep gösterdikleri iftar davetine yaklaşık 1500 kişi katıldı. İftar öncesi Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogunun kapılarını da davetlilere açan vakıf yönetim kurulu üyesi Niso Yeruşalmi, 29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç.Dr. Salime Leyla Gürkan ve öğrencilerini de ağırlayıp, sinagog ve Kuzguncuk Yahudi mirası hakkında bilgi verdiler. İftar davetinde Türk Yahudi Toplumu yetkilileri de hazır bulundu. İftar daveti Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in alana iştiraki ile başladı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, konuşmasında Ramazan ayının onuncu gününde yardımlaşma, kardeşlik, dayanışma ve tahammül’ün mekânı Üsküdar’da böylesi görkemli bir iftarda buluşma vesilesi ile mutluluğunu ifade etti. Başkan Türkmen, iftar sofralarının dostlarla güzelleştiğini belirterek Kuzguncuk Mahallesi’nde iftar yemeğinin verilmesi için katkılarından ötürü Kuzguncuk Musevi Vakfı’na teşekkürlerini de ifade etti. İftar sofralarının huzurun, sevginin, paylaşımın zirve anları olduğunu da belirten başkan “Birliğimiz, dirliğimiz, komşuluğumuz”  baki olsun sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Vakfı adına da konuşmayı yönetim kurulu üyesi Niso Yeruşalmi gerçekleştirdi. Sözlerine Hz. Davut’un söylemiş olduğu “Ne güzeldir kardeşlerin bir arada bir sofrada aynı aşı paylaşması” sözleri ile başlayan Yeruşalmi, tam 25 yıl önce başlattıkları bu ananeyi yaşamak ve yaşatmanın önemini dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Başkan Hilmi Türkmen’in “Gelin 25. yılınızı hep birlikte bostanda yapalım” fikrinin tüm yönetim kurulu tarafından benimsenmesi ile gerçekleşen bu gecede tutulan oruçların Allah katında kabul olunması temenni edildi. Başkan Yeruşalmi, Kuzguncuk semtini anlatırken “Yüzyıllar boyunca üç semavi dinin mensuplarının sevgi ve saygı içinde kalpler kırılmadan, kötü sözler söylenmeden büyük bir aile gibi yaşanan, herkesin gıpta ettiği bir cennet” olarak tanımladı. Yeruşalmi konuşmasının son bölümünde tüm yönetim kurulu adına katkıda bulunanlara teşekkür ederek, yaklaşan Kadir Gecesi’ni kutladı. Bu güzel geleneğin nice yıllar daha yaşatılması dileği ile ezan okunması sonrası sofralara geçildi.

Yemek esnasında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve ekibi tek tek masaları gezerek hem Türk Yahudi Toplumu yetkililerine teşekkür ettiler hem de davetlilerle birebir ilgilendiler.

Yolunuz mutlu insanların semti Bella Vista’ya düşerse Niso Abi’ye, Bahri Abi’ye haber vermeyi unutmayın. Eminim sizleri de sıcacık kalpleriyle kucaklayıp hemen aranıza alacaklardır. İyi ki Kuzguncuk var, iyi ki halen dostluk ve kardeşlik var.  Nice Kuzguncuk iftarlarında görüşmek dileğiyle.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın