Düşünür Bernard-Henri Levy’ye Onursal Doktor Unvanı

16 Mayıs’ta Bar İlan Üniversitesinde ünlü Fransız düşünür ve filozof Bernard Henri Levy’nin yanı sıra sekiz kişi ve kuruma onursal doktor unvanı verildi. Levy’ye yüksek onur sertifikasını üniversitenin Judeo-Espanyol Merkezi kurucularından ve onursal doktor unvanına sahip Selim Salti sundu.

Bar İlan Üniversitesi her yıl farklı alanlarda başarılı kişi ve kurumlara onursal doktor unvanı veriyor. Bu yıl üniversite amfisinde gerçekleşen tören önce kep ve cübbelerini giymiş üniversite öğretim üyeleri, ardından evvelce bu unvanı kazanan fahri doktorların ve en nihayet rektör ile dekanların tören alanına gelmeleri ile başladı.

Sonrasında fahri doktor sıfatına layık görülen kişiler sahneye davet edildi. Bu kişiler Fransız Filozof ve Yazar Bernard-Henri Levy, İsrail Sefarad Başhahamı Shlomo Moshe Amar, Doktor David Dangoor, Magen David Adom (İlkyardım kuruluşu), Dvora Kedar, Prof. Avram Hersshko, Nily Falic, Prof Shafi Goldwasser ve Tal Brody idi.

Üniversite Rektörü Prof. Miriam Faust yaptığı konuşmada ‘ilham kaynağı’ kavramının güncel ve tinsel önemi üzerinde durdu ve esin kaynağımız olan kişi gibi değil, kendimiz gibi olmanın, kendi kişiliğimizi geliştirmenin önemini anlattı.

Fahri doktor unvanı verilenler arasındaki sinema ve tiyatro sanatçısı Dvora Keder Sovyetler Birliğinden göç ettiği yıllarda İngiliz Mandası döneminde Palestina (Filistin) vatandaşlığını aldığını ve ilk nüvesi Rusya’da kurulan ‘Abima Tiyatrosu’nun kadrosuna katıldığını belirtti.

Prof. Avram Hershko, 2004 yılında proteinlerin dağılması üzerine kimya alanında yaptığı araştırma ile kanser hastalığının tedavisinde önemli katkıları bulunan Nobel Ödüllü bir bilim adamı.  

Efsanevi basketbol oyuncusu Tal Brody, Maccabiatlara katılmak üzere geldiği İsrail’de NBA’de oynama şansını reddederek Maccabi Tel Aviv takımında oynamaya başladı. 1978 yılında Avrupa Şampiyonluğu’nun ilk kez kazanılması üzerine dile getirdiği “Biz haritadayız ve haritada kalacağız” sözleri, 40 yıl geçmesine rağmen unutulmadı ve bir slogana dönüşmüştü. Törenin en anlamlı anlarından biri Tal Brody’nin sertifikasının sunulmasından sonra efsane takımın oyuncularından Miki Berkovitch ve Aulcie Perry’nin sahneye davet edilmeleri idi.

Doktor unvanı ile onurlandırılan en medyatik kişi hiç şüphe yok ki Bernard-Henri Levy idi. 1948’de Cezayir’de doğan filozof 1968 gençlik hareketlerinden sonra Marksist ve sosyalist dogmaları eleştiren ‘Nouveaux Philosophes’ akımını oluşturdu. 1981 yılında Fransa’nın karanlık bir tarihini gözler önüne seren ‘The French Ideology’ adlı kitabı kaleme aldı. Holokost’tan çıkartılması gereken derslere değinerek 1990’da Bosna’da uygulanan kitlesel katliama karşı koydu. 2017 yılında ‘The Genious of Judaism’ adlı eseri yayımlandı. Çağımızın en önemli düşünürlerinden sayılan Bernard-Henri Levy Yahudiliğe katkılarından dolayı söz konusu unvana layık görüldü. Kendisine brövesini sunanlar arasında üniversitenin Judeo-Espanyol Merkezinin oluşmasında önemli katkıları bulunan onursal Dr. Selim Salti de yer aldı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın