Staj, meslek, kariyer…

Ulus Özel Musevi Lisesi Kariyer Ofisi, 1999’dan beri birçok alışma yapıyor. Bunlardan en önemlisi de yaz stajı…

Biz bu uygulamaya dokuzuncu sınıflarla başlamıştık, daha sonra alan seçimleri onuncu sınıfın sonuna alındığında ve lise dört yıla çıkarıldığında onuncu sınıflarla bu çalışmaya devam etme kararı aldık.

Önceleri her şey yolundaydı. Birbirinden değerli kişi ve kurumlarıyla iletişime geçerek, sonrasında öğrencilerimizi bu iş yerlerine göndererek onların on iş günü tanımak istedikleri meslekler konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlıyorduk.

Yine sağlıyoruz ama son üç yıldır, inanılmaz zorluklar yaşıyoruz bu konuda. Değişen iş güvenliği yasası, belimizi büküyor. Bu gençlerin mutlaka sigorta yapılması gerekiyor. Okulumuzun böyle bir yetkisi yok. Bu işi ailelere bırakmamız gerekiyor, bazı aileler bu işe girişmek bile istemiyor. İş yerleriyle iletişime geçtikten sonra yaşanan bu tür ihmaller, okulumuzu çok zor durumda bırakıyor ya da veli, bu işin okul tarafından yapılmasını istiyor. Biz, meslek lisesi olmadığımız için böyle bir yasal hakkımız da bulunmuyor.

Kısacası; devlet haklı, çalışanın hakkını koruyor. İş yerleri haklı, kendini koruyor. Ama biz de haklıyız, on sekiz yaşını doldurmamış bir gencin hayatıyla ilgili bir karar verebilmesi için ona fırsat tanımak istiyoruz.

Eğitimlerde, ne yapın yapın, üniversiteye gitmeden mutlaka staj yapın, bu stajların sayısı ne kadar fazla olursa sizin için o kadar iyi olur, diyoruz. Sonra da kurumlar gençlere hayır, deyince biz de okul olarak onlara dönüp, maalesef staj yapmanız mümkün değil, demek zorunda kalıyoruz.

Böyle tuhaf bir döngüye girdik.

Stajları öğrencilerin inisiyatifine bıraksak, bu çocuklar işin önemimin ne kadar anlatsak da yaş itibariyle farkında olmuyor, ancak üniversiteyi bitirince değerini fark ediyor, bu sebeple yapmayacaklar. Bundan dolayı ailelere çok büyük iş düşüyor. İş yeri sigorta zorunluluğu getiriyorsa öğrencilerin aileleri, bu işi mutlak takip etmeli.

Cemaatimizin işverenlerine de büyük sorumluluk düşüyor bu konuda. Bu okul, bizim okulumuz. Gençlerimizi hayata hazırlamak için önce birbirimize ihtiyacımız var. Onlara doğru zemin hazırlamak, doğru bir biçimde yol göstermek, onları hayata en iyi şekilde hazırlamak, biz yetişkinlerin en önemli sorumluluğumuz…

Okulumuzu diğer okullardan farklı kılan, onu her zaman ayrıcalıklı yapan Kariyer Ofisi yaz stajı çalışmasının etkin bir biçime gerçekleştirilmesi için, bütün aileleri ve işverenleri yardıma çağırıyorum.

Bu gençlik, bu ülkenin ve bu cemaatin gençliği…

Onlara yol gösterelim, onların işlerini kolaylaştıralım. Onlara, evet, diyelim.

Yarın bir gün büyüdüklerinde, keşke daha önce düşünseydim, demelerine bugünden engel olalım.

Okulumuzun bu tür çalışmalarını mutlaka destekleyelim. Çünkü bir tanecik okulumuz var.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın