Rıfat Sadi Alef Futsal Turnuvasının 2016-2017 Şampiyonu: Underdog

Alef´te dört senedir cemaat gençlerimizi bir araya getiren, profesyonel düzeyde bir futbol turnuvası düzenlendiğini biliyor muydunuz?

Rıfat Sadi Alef Futsal Turnuvası, lig usulü yapılan, toplam on üç takımın katıldığı, final dahil tam 173 maçın tamamlandığı ve profesyonel hakemler tarafından yönetilen uzun soluklu bir organizasyon.  Profesyonel düzeyde diyorum çünkü turnuvanın kendi web sitesi, Instagram ve Facebook hesapları hatta telefon aplikasyonu bile mevcut. Dolayısıyla maçlar sahada bitmiyor. Sosyal medyada tartışılıyor, istatistikler tutuluyor ve analizler yapılıyor. Eşi benzeri görülmemiş bu organizasyonun arkasında şevkle yapılan bir işbirliği ve yoğun bir çalışmanın olduğu aşikâr.

Turnuvanın gol kralı 18 yaşındaki Enis Kohener (sağda) ödülünü geçen senenin gol kralı Vedat Angat'tan alırken. Enis'in 2015 Berlin Avrupa Macabiah Oyunlarında junior seviyesinde gol kralı olduğunu hatırlatmakta fayda var

 

Turnuvanın mimarlarından Sevgili Nesim Manoah'ın daveti üzerine geçtiğimiz Perşembe günü final maçını izlemek üzere Alef'e gittim. Tarifi güç bir manzarayla karşılaştım. Alef'in basketbol sahası adeta bir renk cümbüşüydü. DJ performansı, ışıklar, Pesah düşünülerek yapılmış lezzetli ikramlar ve dolu tribünler...

Önce turnuvanın üçüncülük - dördüncülük maçı vardı. Charlie'nin Melekleri - Young Boys takımları arasında gerçekleşen maçı Maccabiah Oyunlarından da tanıdığımız isimlerden oluşan Charlie'nin Melekleri 5-4 kazandı. Bu maçta özellikle Charlie'nin Melekleri'nden Sami Olo attığı üç gol ve yaptığı asistle takımına katkı sağlarken, attığı goller ve müthiş oyunuyla Young Boys'un kaptanı Berlin Maccabiah 2015 Junior Gol Kralı Enis Kohener de maçı izleyenlere adeta bir resital izletti.

Sıra Rıfat Sadi Alef Futsal Turnuvasının finaline gelmişti. Bütün bir sezon rakiplerini tek tek dize getiren Dy Vrac Senior ile son dört senede ikinci şampiyonluklarını kazanan Underdog santra çizgisinde seremoniye çıktılar.

 

DY VRAC SENIOR KADROSU: Vedat Levi (kaptan), Vedat Angat, Dogan Hananel, Yusuf Kohen, Nesim Manoah, Selomo Dalva, Cem Kalderon, Cem Öztovi.

UNDERDOG KADROSU:  Vedat Çavlı (kaptan), Deyvi Mizrahi, Aksel Gurel, İlker Gaon, Davit Eskenazi, Yusuf Kovos, Rıfat Karaköy, Metin Benlevi, Eran Anjel.

Oyuncular ışıklar eşliğinde birbirlerinin ellerini sıktıktan sonra maç başladı. Oldukça çekişmeli bir ilk yarı izledik. Karşılıklı goller Vedat Levi ve İlker Gaon'dan geldi. İkinci yarı ise çok daha hızlı başladı. Underdog, biraz da genç olmalarının avantajını lehine çevirerek Davit Eskenazi'nin takımını bir virtüöz gibi yönetmesi ve İlker Gaon'un fırsatçılığını konuşturmasıyla maçı 5-1 kazanmasını bildi.

Ödüller verilirken en dikkatimi çeken Ceki Mitrani - Centilmenlik Ödülü idi. Aramızdan zamansız ayrılan sevgili dostumuz Ceki için böyle anlamlı bir ödül verilmesi salondaki herkesi mutlu etti. Alef Başkanı Hayim Pinto'nun ödülü verirken Ceki hakkında paylaştığı anı da duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu. Bu seneki Ceki Mitrani Centilmenlik Ödülü'nü M.T.F. takımından Cem Çiprut layık görüldü. Cem, bir maçta çok talihsiz bir pozisyon yaşamış ve ayağını kırmıştı. Buna rağmen kendisini istemeden sakatlayan ve büyük üzüntü yaşayan arkadaşını sakinleştirmiş ve "futbolda bunlar var" diyerek mağdur olan kişi olmasına rağmen turnuvada oynayan herkese büyük bir centilmenlik örneği göstermişti. Kendisine buradan tekrar geçmiş olsun diyor ve tebrik ediyoruz.

Turnuvanın gol kralı Enis Kohener, 18 yaşında tam bir gol makinası. 2015 Berlin Maccabiah Oyunlarında ülkemizi ay yıldızlı formayla temsil eden ve junior dalında gol kralı olan başarılı bir sporcu. Kendisini buradan tekrar tebrik ediyoruz.

Ve en büyük tebrik tabi ki şampiyon Underdog'a. Rıfat Sadi Alef Futsal Turnuvasının sponsoru rahmetli Rıfat Bey'in oğlu Melih Sadi, ödülü verirken bu turnuvanın Maccabiah Oyunlarına hazırlık için öneminden bahsetti. 

Aynı konuyu turnuva komisyonunun başkanı Nesim Manoah ile de görüştük. Rıfat Sadi Alef Futsal Turnuvası, cemaat gençlerimizin çok büyük bir ihtiyacını gideriyor. Spor yaparken aynı zamanda Maccabiah Oyunlarında Ay-Yıldızlı formamızı taşıyacak gençler bu turnuvada evriliyor. 

Bu vesileyle Rıfat Sadi Alef Futsal Turnuvasının yönetim kurulunu oluşturan arkadaşlarımız, Nesim Manoah (başkan), Albert Behar, Vedat Levi, Vedat Angat, Deyvi Mizrahi, Berti Gabay, Nedim Kohen ve Enis Taragano ile onlara sürekli destek veren Metin Bencuya, Murat Siton, Doğan Hanalel ve Sami Olo'ya tüm emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Gençlerimiz için çok önemli bir iş başarıyorlar ve işlerini harika yapıyorlar. Ellerinize sağlık.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın