İzi’yle 21. Yıl

İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinliklerini yirmi bir yıldır yapıyoruz. Her sene ödül töreninin ardından mutlaka bir haber yazısı yazarak, okurları bilgilendiririm. Ama bu sene bu yazı, bir haber yazısı olsun istemedim. Bu sene, Sevgili İzi’ye kendi köşemde yer vermek istedim. Çünkü o benim, yüzünü sadece fotoğraflardan bildiğim erkek kardeşim gibi oldu bu kadar sene içinde…

Çok büyük bir acıydı bu kültür sanat etkinliklerinin başlamasına sebep… Sonrasında okula yeni öğrenciler geldikçe İzi’nin adı; başarının, ödülün, yaratıcılığın adına eş oldu. Her yılın başında öğrenciler, hocam bu seneki İzi’nin konusu ne olacak, diyerek kendilerini hazırlamaya başlıyorlar. Bu alışkanlığın gelişmesindeki en büyük etken, hiç kuşkusuz İzi’nin annesi Sevgili Perla Erbeş… Bütün kalbiyle öğrencileri motive ederek, her teklifimize sıcacık evetleriyle onay vererek, bize hep destek oluyor ve İzi’yi daima kalplerde yaşatıyor.

İzi Erbeş’in bu yılki konu ve teması; ‘hayat güzeldir’di. Öğrenciler, ne güzel resimler yaptılar, nasıl güzel şiirler, düz yazılar yazdılar, bilemezsiniz. 27 Mart Pazartesi günü, okulumuzda ödül törenimizi gerçekleştirdik.

Törende ilkokul resim dalında Yoel Elmas, Daniel Gabay ve Selina Romano mansiyon; Ela Yuhay, Sedrik Koyuncu üçüncülük; Liona Münkenbrun, Aliza Nahmias ikincilik; Eran Moşkatel, Mordo Bahar birincilik ödülüne layık görüldüler. Ortaokul resim dalında Lal Levi, Ralf Burla, Ralf Sarfati mansiyon, Can Sönmez, Aylin Ocakoğlu üçüncü; Dafne Benezra, Katia Ferman ikinci;  Mia Esentürk, Rina Natan birinci oldu.

Lise resim dalında Lara Safkan, Dafna Tavaşi, Mert Kamhi mansiyon ödülünü; Dafne Bahar ve Rayka Birisi üçüncülük, Nicole Mano, Sigal Elmas ikincilik; Melani Franci ve Ceni Gülnihal birincilik ödülünü aldılar.

Çok güzel denemler yazmıştı çocuklar. Hayatın ne kadar yaşanmaya layık bir süreç olduğunu kendi pencerelerinden bakarak çok güzel, çok farklı anlatmışlardı. Lise kompozisyon dalında Cem Albala birinci, Talya Levi ikinci, Melisa Malki üçüncü oldu. Pia Kasavi de bu dalda mansiyon aldı. Şiir ödüllerinde ise birinciliğe Laris Uçki, ikinciliğe Eran Levent, üçüncülüğe Marsel Haleve ve mansiyona Alisa Alev layık görüldü.

Genç bir adamın güler yüzü, aklı, kalbi; başka gençlerin ve çocukların kaleminde ve fırçasında senelerce hayat bulur ve sonsuza dek yaşar.

Biz Erbeş ailesi ve Ulus Özel Musevi Okulları olarak bunu başarmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Her sene farklı bir konuyla, başka renkler ve seslerle ödül töreninde dostlarımızla buluşuyor, hem İzi’yi anıyor hem de hem de öğrencilerimizin başarılarını alkışlıyoruz.

Hayat devam ederken sahip olduklarımızın farkına daha iyi varmanın, sevdiklerimize daha sıkı sarılmanın, hayat bize ne getirirse getirsin ona sahip çıkmanın gerekliliğini öğrencilerimize bu yolla anlatıyoruz.

Bizi okul olarak aile yapan en büyük özellik bu… Her zaman yan yana olabilmek… Sevinçleri, acıları, guruları, mutlulukları beraber yaşayabilmek…

Önümüzdeki yıl yepyeni bir konuyla 22. İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinliklerinde buluşmak dileğiyle…

Sevgili İzi, ışıklar içinde uyu…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın