Vedat Behar: “Hedefim, müziğimle, tarzımla, sesimle, sevilen bir sanatçı olabilmek”

Yeşim Salkım’ın sevilen şarkılarından ‘Deli Mavi’yi yeni ve güncel bir sound’la yorumlamasıyla adını büyük kitlelere duyuran Vedat Behar ile hem müzik kariyerini hem de severek yaptığı modellik kariyerini konuştuk. Konservatuar eğitimiyle oluşturduğu müzik tarzını daha çok insana sevdirmeyi amaçlayan Vedat gelecek hedeflerini anlattı.

Vedat Behar: “Hedefim, müziğimle, tarzımla, sesimle, sevilen bir sanatçı olabilmek”

Vedat Behar’ı daha yakından tanıyabilir miyiz?

1990 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokulu Nişantaşı Işık İlköğretim Okulunda, Liseyi Ulus Özel Musevi Lisesinde okudum. Müzisyen bir aileden gelmeme rağmen çocukluk hayalim hep basketbolcu olmaktı. Lisede yer aldığım müzik grubuyla birlikte müzikal da yolculuğum da başlamış oldu. On yedi yaşına geldiğimde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Pedagogu ve eski Opera Sanatçısı Payam Koryak ile tanıştım. Kendisinden iki yıl boyunca şan eğitimi aldım. Lisans eğitimimi, Batı müziğine verdikleri önem dolayısıyla seçtiğim, Rusya’daki St. Petersburg Rimsky Korsakov Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümünde aldım.

 

Rusya’da eğitim almak gerçekten ilginç bir tercih. Bu tercihine yardımcı olan etkenler neler oldu?

Rusya sanata ve eğitime çok değer veren bir ülke ve girdiğim konservatuvarda dünya çapında ünlü hocalar eğitim veriyordu. Ayrıca, St. Petersburg Devlet Konservatuarı, dünyaca ünlü opera sanatçıları yetiştirmiş ve üst düzey imkânlara sahip bir okul. Sınavlara hazırlanmak için çok çalıştım ve nihayetinde dileğim gerçekleşti, istediğim bu okula girmeyi başardım. Bugün her ne kadar opera sanatçısı olmadıysam da, orada aldığım ses eğitimi ve müzikal donanımlar, müzisyen ve şarkıcı kimliğim açısından çok faydalı oldu. Müzikal donanımlarımın yanı sıra, yurt dışında yaşamanın bana çok şey kattığına da inanıyorum.

 

Anladığım kadarıyla müziğe yönelmende Opera Sanatçısı Payam Koryak’ın önemli rolü olmuş?

Evet, gerçekten de müziğe olan ilgimi, profesyonel bir seviyeye taşıma kararı almamda, Payam Koryak Hocam’a çok şey borçluyum.Kendisi hayatımı değiştirdi diyebilirim. Müziğe olan gerçek potansiyelimi, sesimin hiç tahmin edemeyeceğim özelliklerini ortaya çıkarttı. Bununla da kalmayıp müziği profesyonel olarak yapmam gerektiği konusunda beni yüreklendirdi ve bana güven verdi.

 

Konservatuar eğitiminizi tamamladıktan sonra neler yaptın?

Konservatuvar eğitimimin ardından, Türkiye’ye döndüm. Bir yandan Cemil İpekçi, Hakan Akkaya gibi isimlerin defilelerinde, birçok markanın katalog ve reklamlarında yer aldım. Bir yıl boyunca Enbe Orkestrası ile çalıştım. Daha sonra, solo çalışmalarıma ağırlık vererek, kendi bestelerimin de yer aldığı Alpay Aydın prodüktörlüğünde, ilk albümüm ‘Dinle’yi Arpej Yapım etiketiyle yayınladık.

 

Modelliğe başlaman nasıl oldu?

Her zaman düzenli spor yaparım ve yediklerime de dikkat ederim. Fit bir vücuda sahip olmak ve onu korumak benim için her zaman bir tutku olmuştur. Çevremden de gelen teşvikler sonucu, bu tutkumu mesleğe çevirip modelliğe başlama kararı aldım. Aslında, model olduğum için vücuduma dikkat etmiyorum, vücuduma dikkat ettiğim için model oldum diyebiliriz. Müzik hayatımda da, fit bir vücuda sahip olmamın ve modellik yönümün faydalarını da çok görüyorum.

 

Modayı hep takip eder misiniz? Tarzını nasıl anlatırsın?

Bana göre moda, insanın kendine yakışanı giymesidir. Ben spor şık giyinmeyi severim. Bu tarzla kendimi rahat ve iyi hissediyorum.

Şu anda iki ayrı sektörde çalışıyorsun. Çalışmakta olduğunuz her iki sektörden de memnun musunuz?
Sonuçta, iki farklı sektör olsa da ikisinde de istediğim ve sevdiğim işleri yapıyorum. Tabii ki, her sektörün zor yanları var, hele hele sanat sektörünün. Fakat her türlü zorluğa rağmen, eğer işinizi gerçekten seviyorsanız, o işte başarılı olmak hayallerinizi süslüyorsa ve en önemlisi başarılı olacağınıza inanıyorsanız, her türlü zorluk, hayallerinizin gerisinde kalıyor.

 

Kendinle ilgili en çok neleri çok seversin? Seni tanımlayacak özelliklerin neler?

Kişisel gelişim ve felsefe okumayı çok severim, hayal dünyam geniştir. Düzenli olarak spor yaparım, yediklerime dikkat ederim. Bunların faydalarını gerek müzik hayatımda, gerek de modellikte görüyorum. Ne istediğimi bilen ve onu elde etmek için mücadele eden, her türlü başarısızlığa rağmen yoluma devam eden biriyim. Sevmediğim özelliklerimden biri ise fazla duygusal olmam.

 

Belli bir hayat felsefen var mı?

Hayat felsefem mutlu olmaktır. Her şeyin gelip geçici olduğu bu dünyada olaylara takılıp, mutsuz olmayı anlamsız buluyorum. Her ne kadar bu anlamsızlığa bazen kendim de düşsem de...

 

İleriye yönelik hedeflerin neler?

Hedefim, müziğimle, tarzımla, müzikal donanımımla ve sesimle, sevilen bir sanatçı olabilmek, müziğimi insanlara sevdirebilmek.

 

Ailenin seçimlerine karşı çıktığı hiç oldu mu?

Ailem verdiğim kararlarda her zaman arkamda oldular. Bu da benim önemli bir şansım oldu diyebilirim.

 

Son olarak, yeni single çalışman ‘Deli Mavi’den söz edelim.

Yeni single’ım Arpej Yapım etiketiyle dijital platformlardaki yerini aldı. Yeşim Salkım’ın en sevilen şarkılarından olan ‘Deli Mavi’yi farklı bir aranjmanla, yeni ve güncel bir sound’la yorumladım. Çıktığı ilk günden beri, sosyal medyada ilgi konusu olan video klip Netd Müzik ve Youtube kanallarında yayına girdi.

 

Sevgili Vedat, bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar dileriz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın