Beyaz bir şebboy bulutu

Mimoza demetleri sokakta çiçek satan seyyarların kovalarında yerini almaya başladı. Küçük sarı ponponları, tıpkı ıhlamur çiçeği gibi yanından geçerken ılık, baygın bir koku yayıyor. Mimoza benim için baharın simgesi. Kuşların daha çok cıvıldadığı, Ada vapurlarının tıkış tıkış olduğu zamanlar. Yerli turistler Ada sokaklarında gezerken bahçelerden sarkan mimoza dallarını ‘çatır’ diye kopardığında içimde bir sızı belirir. Neden böyle hunharcasına zarar vermek?

***

Sanırım Mar Heşvan (yas dönemi) yaklaştığı için bir ay boyunca her hafta düğün ve Bar-Mitsva kutlamalarına davetliyim. Doğrusu geçmiş zamanlarda olsa, “Bu güzel havada Ada’ya gitmek varken kalk giyin sinagoga git” diye söylenirdim. Bazı konularda biraz geç olgunlaştım. Empati yapıyorum, sağlıklı olduğuma şükrediyorum ve günün keyfini çıkarıyorum.

***

Oldum olası kasımpatı hariç her çiçekten haz alırım. Kısa süre önce çok sevdiğim dostların oğlunun düğün töreni için Neve Şalom’daydım. Konu değer verdiğiniz kişiler olunca her şey gözünüze güzel görünür, zaten. Vakıf Müdiresi sevgili Tuna Halfon’u gülümserken gördüğümde, rahatladım. Gerçi Halfon hep sabırlı ve güler yüzlüdür. Sinagogda koltuğa oturduğumda, kendimi, “Alice Harikalar Diyarında” gibi hissettim. Düzenle yerleştirilmiş beyaz bir şebboy bulutu içindeydim adeta. Her ne kadar yol gösterilmişse de ailelerin zevki olduğu yadsınamaz. Cenk Rofe’nin büyüleyici sesi, törenin en etkileyici unsurlarından biriydi.

Düğün sahiplerinden izin almadığım için isimlerini yazmıyorum. Ancak, yeni evlilere şebboylar kadar zarif, uyumlu ve sevgi dolu bir gelecek diliyorum.

***

Şart değilse de, genelde düğün gecesi bir eğlence düzenleniyor. Organizasyon şirketlerinden birinin sahibiyle sohbet ediyordum. “Her şey fevkalade de, müziğin volümü aşırı yüksek. İnsanlar pasta gelmeden kalkıyor” dedim. Yanıt şöyle geldi, “Düğünler artık 23.30’a kadar orta yaş ve üzeri davetliler için, sonrası ise gençler için...” Anlaştık, aldım cevabı oturdum yerime. Bilginiz olsun diye, hatırlattım.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın