ŞEMEŞ KARMİEL 130 kişilik dev kadro yeni gösteriye hazır

Şemeş Karmiel, 2005 yılında kurulmuş, her yaş dansçının bir araya geldiği, her yıl bir önceki performanslarının üzerine çıkan gösteriler sahneye koyan, yurt dışındaki festivallerde de Türkiye’yi temsil eden bir dans grubu. Tüm bu eşsiz özelliklerinin yanı sıra en büyük özellikleri ise kalabalık ve ‘danskolik’ olmaları. 2017 gösterilerine son sürat hazırlanan Şemeş Karmiel’i kurucusu ve koreografı Verda Hason Darsa’dan dinliyoruz…

ŞEMEŞ KARMİEL 130 kişilik  dev kadro yeni  gösteriye hazır

Şemeş Karmiel son yıllarda sahneye koydukları özel gösterilerle herkesin beğenisi kazandı. Kimdir Şemeş Karmiel, biraz anlatır mısın?

Şemeş Karmiel grubunun ilk amacı, gösteriye hazırlanmak. Hazırlanırken dans etmeye gönüllü her kişinin buraya mutlu, istekli, motive ve düzenli gelmesi en önem verdiğimiz konu. Kurduğumuz altı kişilik eğitmen kadromuzla mümkün olduğunca bu konuları ön plana koyarak çalışmalarımızı sürdürmeye dikkat ediyoruz.

2015 yılının nisan ayında, onuncu yılımızı kutladığımız gösteri ile ilk kez seyirci karşısına çıkmıştık. Şimdi de daha geniş ve yüzde 70’ini yeni katılımcılarla oluşturduğumuz bir kadro ile tekrar sahne alacağız.

Kadronuzun büyük bir oranını yeni katılımcılar oluşturuyor…

Evet, hepimizin bildiği gibi, yurtdışına okumaya giden öğrencilerin sayısı arttıkça kadromuz da yenileniyor. Kadroların yeniden yapılandırılıp sahneye hazır hale gelmesi kısa bir süre öncesine kadar üç - dört yılda bir olurken, artık her sene yeni kadro kurarak yola baştan başlıyoruz.  Biz eğitmenler için bir hayli stresli olmakla birlikte, her sene yeni insanların aramıza katılıyor olması da bir o kadar güzel.

2017 gösteriniz için neler söyleyebilirsin?

Bu yılki İstanbul gösterimiz, nisan ayı başında MKM salonunda gerçekleşecek. Şemeş Karmiel Dans Topluluğu, 130 kişilik bir kadro ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyor.

Bu 130 kişi kimlerden oluşuyor?

Yaş gruplarına göre ayırmaya özen gösterdiğimiz altı ayrı dans grubumuz var. Her biri tek tek sahne alacağı gibi, birlikte yapacakları danslar da olacak.

Bu sene ilk olarak kurmuş olduğumuz çocuk dans takımımızın, seyircileri hayrete düşürecek performansları gerçekten izlemeye değer. Bu grubumuz 6-7 yaş çocuklarımızdan oluşuyor. Onları anlatmak gerçekten mümkün değil, gördüğünüzde ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Büyük bir dans grubunun bir parçası olarak sahneye çıkacaklarını bilmek onları çok heyecanlandırdı. Performansları da eminim sizleri çok heyecanlandıracak.

Bir diğer grubumuz 8-9-10 yaşındakilerden oluşuyor. Onlar ekibin en ciddi hazırlanan takımı. Dans ederlerken gözlerindeki pırıltıyı oturduğunuz yerden görebilirsiniz. Enerjinin dorukta olduğu bir performans izleyeceksiniz.

Bir diğer grubumuz da 14-16 yaş gençlerden oluşuyor. Öyle yoğunlar ki; sınavlar, projeler, okul gezileri, turnuvalar; onlarda ne arasanız var… Her haftanın stresini birlikte attığımız bu grup İstanbul’daki son iki gösterimizde bize eşlik etmişlerdi. Bu yıl da üçüncü gösterileri olacak.

Başka bir grubumuz 17-25 yaş gençlerimizden oluşmakta. Geçen sene ilk festival deneyimini yaşayıp, bu sene de bizi bırakmayan bu gençlerin ilk İstanbul gösterisi olacak.

Beşinci grubumuz 25-35 yaş grubu. Aralarında on bir senedir tam destek yanımızda olan kurucu dansçılarımızın da bulunduğu takımımız olmasa, bu gösteriler çıkmaz. Hepsine tekrar ayrı ayrı teşekkürler.

Son grubumuz 30 plus diye adlandırdığımız genç ruhlu dansçılarımızın ekibi. Ruhları 20, yaşları 40 ve üstü olan sadık dansçılarımızın itinayla yerine getirdiği önemli bir görev var. Onlar bu amaç için kuruldu; çocuklarının genç takımlarımızda dans etmelerini teşvik etmek. Yaptıkları güzel gösterilerle genç nesillerimize dansı sevdirip, özendirmek. Neredeyse her sene yüzde 80 verim alıyoruz.

Teşekkürler 30 plus, sayenizde bu sene çocuğuyla aynı gösteride dans edecek olan yedi dansçımız var.

Her bir takım ile çalışmak başka bir keyif ve heyecan. Hepsini tek gösteride toplamak ve sizlere sunmak için sabırsızlanıyoruz.

Bu yıl için yurt dışı planlarınız neler?

2017’de iki yurt dışı gösterimiz olacak. İlki 1 Mayıs, ikincisi 8-9-10 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Şu anda İstanbul gösterimize yoğunlaşmış durumdayız. Geri sayıma başladık, heyecan dorukta, çalışmalar en yoğun tempoda devam ediyor.

Altı kişilik eğitmen kadromuz, kostüm, teknik, koordinasyon ekiplerimiz ve 130 dansçımızla birlikte, hepinizi Akatlar- MKM Salonuna bekliyoruz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın