Pardes İstanbul’u ziyaret etti

Merkezi Kudüs’te olan Pardes Yahudi Bilimleri Enstitüsünden on genç, öğretmenleri Dr. Rav Levi Cooper ile birlikte geçtiğimiz hafta Yahudi toplumuna yepyeni ve farklı bir enerji getirdi.

Pardes İstanbul’u ziyaret etti

UÖMO öğrencileri ve cemaatin farklı kesimleriyle beraber yaptıkları programlar ile Pardes Grubu, öğrenim, merak ve bilgi aşkını tüm kesimlere aşılamaya çalıştı.

Pardes Yahudi Bilimleri Enstitüsü ile Türkiye Yahudi Toplumu arasındaki birliktelik bu sene 70 Pencere Kültürel Faaliyetleri kapsamında dördüncü kere tekrar edildi. Geçtiğimiz üç senede toplumun farklı kesimlerine ve kurumlarına dokunan Pardes öğrencileri, bu sene de 14-19 Şubat arası İstanbul’da Türkiye Yahudi Toplumunu keşfettiler, öğrettiler ve öğrendiler.

14 Şubat Salı günü Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Kapalıçarşı’yı ziyaret eden Pardes grubu Ayrıca Yahudi tarihinden önemli bulguların olduğu Arkeoloji Müzesini detaylı bir şekilde gezme fırsatı buldular.

Akşam Alef binasında Alef gençleri ile beraber yemek yedikten sonra Şabat ve Şabat’ın kişisel olarak gençlere hissettirdiklerini konuşan gençler kalacakları evlere dağılarak günü sonlandırdılar.

15 Şubat Çarşamba günü Balat ve Hasköy bölgelerinde Yahudi izlerini keşfe çıkan Pardes gençleri Balat Ahrida, Yanbol, Hasköy Maalem ve Abudara Sinagoglarını gezdiler ve bu sinagoglar ile ilgili önemli bilgiler edindiler. Günün en güzel anları Balat Or Ahayim Hastanesine yapılan ziyarette gerçekleşti. Hastaları ziyaret eden grup, şarkılar söyleyen grubun yarattığı mutluluk ve moral hastaların yüzlerinden belli oluyordu. Yine güzel bir an da yeni doğan bir bebek için söyledikleri şarkıydı.

16 Şubat Perşembe grubun ilk durağı Şişli Bet İsrael Sinagogu oldu. Ardından Aşkenaz ve İtalyan Sinagoglarına yapılan gezi sonrası Hahambaşı Rav İsak Haleva’yı makamında ziyaret eden Pardes grubu Hahambaşı’dan Yahudi toplumu ile ilgili bilgi edindi ve merak ettiklerini sorma fırsatını buldu. Ardından sıra Or Yom’da yaşlılarla buluşmaya geldi. Yemek sonrası her kata, her odaya teker teker giren Pardes grubu onlarla şarkılar söyleyip neşelenmelerine vesile oldular. İngilizce konuşan yaşlılarla ayrıca sohbet eden grup için Or Yom gezisi oldukça anlamlıydı.

Or Yom sonrası Neve Şalom Sinagogu ve 500.Yıl Türk Musevileri Müzesi gezildi. Burada ayrıca 1986 ve 2003 patlamaları hakkında bilgi de edindiler. Akşam Alef’te cemaatin gençleri ile Jaki Baruh ve ekibinin hazırladığı eğlenceli ve öğretici bir oyun oynayan Pardes grubu, gençlerle birebir sohbet ettiler ve değerli paylaşımlarda bulundular.

Pardes grubunun Türkiye gezisinin en önemli ayağı 17 Şubat Cuma gerçekleşen Ulus Özel Musevi Okullarına yaptıkları ziyaretti. Sabah Aşkenaz Kütüphanesinde okul öğrencileri ile yapılan Şahrit duası sonrasında 5. ve 6. sınıflarla Şabat ve semboller konusunda tüm bir okul günü informal eğitimler gerçekleştirildi.

Aynı akşam Pardes gençleri ile birlikte Ortaköy Sinagogunda yapılan Şabat ve coşkulu bir şekilde söylenen Arvit duasında gençler, aileler ve konuklar birlikte danslar ederek Şabat enerjisini hissettirdiler. Cumartesi akşam Şabat sonrası kaşer lokanta Caffe Eden’de yemek yiyen Pardes grubu orada da şarkılar söyleyerek gelenleri eğlendirdiler.

Pazar günü, bu sefer sıra Anadolu yakasındaydı. Caddebostan Bet-El Sinagogunda yapılan Şahrit duası sonrası Talmud Tora ve Göztepe Kültür Derneği gençleri hep beraber Pardes grubu ile kahvaltı etti ve Şabat ile ilgili eğlenceli bir eğitim aldılar. Pardes grubunun İsrail’e dönmeden son durakları Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu oldu.

Bu altı gün, Türk Yahudi Toplumu açısından verimli ve öğretici geçti. Katılanlar eşsiz deneyimler yaşarken Pardes öğrenci ve öğretmenleri ile muhteşem bir hafta geçirdiler.

Pia Bildirici, Rıfat Toledo ve Gabi Behiri, grupla beraber zaman geçirmenin kendilerine neler kattığını ifade ettiler:

Pia Bildirici: Çok keyif aldım! Onlarla beraber Or Yom’a gittim, sonrasında Jaki Baruh ve ekibinin Alef’te yaptığı eğitici oyuna katıldım. Cuma akşam Kabbalat Şabat için Ortaköy Sinagogundaydık. Uzun zamandır bu kadar eğlenceli bir cuma akşamı geçirmemiştim! Danslar, şarkılar, konuşmalar... Her şeyiyle çok güzel bir organizasyondu.

Öncelikle cemaatimizin eksiklerini gördüm. Yahudilik bu kadar güzel ve eğlenceli bir şey ise, okulda bize neden sadece kuralları öğretiyorlar? Bence çok şey kaçırıyoruz.

Son olarak insanlara yardım etmenin verdiği mutluluğu yaşadım. Or Yom’da müzik çalıp şarkı söylerken, pansiyonerlerin yüzlerindeki tebessüm beni de çok mutlu etti.

Gabi Behiri: Pardes benim için çok özel bir grup. Toplumuma ve bana kattıkları kelimelerle anlatılamayacak kadar fazla. Or Yom’da, Or Ahayim’de insanların yüzlerini güldürmeleri, onlara yaşam enerjisi aşılamaları ve bunu tüm benlikleri ile yapmaları beni en çok etkileyen şey oldu. Bana bir olduğumuzu ve birlikte daha güzel olduğumuzu bir kez daha gösterdiler. Umarım toplumumuza faydaları uzun seneler daha devam eder.

Rıfat Toledo: Pardes grubunun cemaatimize farklı bir sürü açıdan katkıda bulunduğuna kesinlikle katılıyorum. Dört gün boyunca grubun rehberliğini ve çevirmenliğini yapmak benim için çok ama çok önemli bir tecrübe oldu. Bana dinin aslında ne kadar açık görüşlü ve eğlenceli olabileceğini gösterdiler. Onlarla beraber yeni şeyler öğrenmek keyif vericiydi. Grupla ayrıldığımda her ne kadar yorgunluktan ayakta duramıyor olsam da her dakikasına değdi. Önümüzdeki sene ziyaretlerini bekliyor olacağım!

Ortaköy’de Şabat

17 Şubat Cuma akşamı ve 18 Şubat Cumartesi Ortaköy Etz Ahayim Sinagogunda  Rav Levi Cooper’ın liderliğinde Pardes grubundan gelen on iki öğrenci ile coşkulu bir Şabat haftası yaşandı.

Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın da katıldığı etkinlikte, cuma akşamı gençlerle birlikte öğrencilerin gerçekleştirdiği özel bir arvit duası yapıldı. Şarkılar ve danslarla renk katılan Şabat akşamında cemaat öğrencileriyle kaynaşan Pardes grubu öğrencileri, Şabat sofrasında değişik konuşmacılarla bu haftaki Yitro peraşasıyla ilgili bilgiler verdiler. Gençlerin bu kaynaşmasından duygulanan Hahambaşı Rav İsak Haleva böyle bir gecede yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Hahambaşı Haleva’nın engin bilgisiyle bu haftaki peraşanın açıklamasını yaptığı geceye katılan herkes büyük bir memnuniyetle geceden ayrıldı.

Cumartesi akşamı aynı coşku Şabat’ın üçüncü öğünü olan seuda şelişit’de de devam etti. Şabat akşamının bitişi olan avdala töreni gitar eşliğinde yapıldı. Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu Haham Aakali Rav Nafi Haleva ve Başkan Alber Elvaşvili Pardes grubuyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirip, her sene bu birlikteliği yinelemek arzusunda olduklarını belirttiler.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın