“Tarihi unutturmamak, hepimizin omuzlarımızda taşıdığı bir sorumluluk”

Portekiz Büyükelçisi Da Silva Hahambaşılığı ziyaret etti

Portekiz Büyükelçisi Paula Leal Da Silva, İstanbul’da gerçekleştirdiği temas ve nezaket ziyaretleri kapsamında Hahambaşılığı da ziyaret etti. Da Silva, ülkesinin geçmişte Yahudilere yaptıklarını bir trajedi olarak nitelendirirken, Portekiz’in Sefarad Yahudilerine vatandaşlık vermesinin ülkesi için bir mutluluk olduğunu dile getirdi. 

 9 Şubat Perşembe günü gerçekleşen ziyarette Büyükelçi Da Silva’ya, Ticari Ataşe Celeste Mota ve Portekiz Fahri Konsolosu Aaron Nommaz eşlik etti.  Büyükelçi ve beraberindekileri karşılayanlar arasında Hahambaşılık Genel Sekreteri Yusuf Altıntaş da yer aldı. Hahambaşı Rav İsak Haleva ile sohbeti sırasında, Türk Yahudileri hakkında detaylı bilgi alan ve sorular yönelten Da Silva, Hahambaşı’nın huzurunda bulunmanın kendisi için bir onur olduğunu vurguladı.

Hahambaşı aracılığıyla Sefarad Yahudileri arasındaki Portekiz Cemaatine bir mesaj iletmek istediğini belirten Da Silva şunları söyledi:

“Günümüzde insanlığın sorunu, Tanrı’nın emirlerine yeterince saygı gösterilmesi. Halbuki Tanrı’nın 10 Emri çok önemlidir ve saygı gösterilmelidir.

Portekiz, halkının çoğunluğu Katolik olan laik bir ülke. Ancak ben ülkemin geçmişte din adına işlemiş olduğu zulümden utanç duyuyorum. Dinlerinden dolayı insanları kovmak, dinlerinden dolayı insanları öldürmek hem bizim hem de tüm dünyanın işlediği bir kötülük. Yahudilerin zulme uğraması maalesef ortak tarihimizde insanlık adına bir trajedidir. Ve bu trajedi, tarihin kesinlikle inkâr edilemeyen bir gerçeğidir. Bu nedenle unutulamaz. Herkesin - Katoliklerin, Yahudilerin, Müslümanların- bunun unutulmamasını yönündeki sorumluluğu omuzlarında taşıması gerekir. Çünkü tarihin gerçekleri unutulmamalıdır.”

Özellikle Portekiz’den pasaport alma konusunun gündemde olduğu bu günlerde Büyükelçi Da Silva, Şalom’a özel açıklamalarda bulundu.

Engizisyon ile Portekiz’den kovulan Sefarad Yahudilerine yeniden Portekiz vatandaşlığı hakkının verilmesi ile ilgili uygulamanın sadece Türk Yahudilerine yönelik olmadığını belirten Büyükelçi, “Burada yapmaya çalıştığımız, yüzyıllar önce yaşanmış korkunç durumu kabul etmek. Dolayısıyla beş yüzyıl önce Portekiz’den gelen her Yahudi’nin vatandaşlık talep etme hakkı bulunuyor” diyerek bu kanunun tüm dünyadaki Sefarad Yahudileri için uygulandığını vurguladı. 2015’te kanunlaştırılan bu konudaki uygulamanın henüz yeni sayıldığını bu nedenle de aksaklıklar yaşandığını belirten konuk Büyükelçi, sorunları ve aksaklıkları aşmak için, bürokratik işlemleri kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi. Ankara’daki elçilik olarak üzerlerine düşeni en hızlı şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyen Da Silva ancak kendilerinin verdikleri her belgenin, başkent Lizbon’a gitmesi gerektiğini, Lizbon’da da tüm dünyadan gelen başvuruların değerlendirildiğini ve işleme alındığını hatırlattı.

Kendilerine yapılan başvurularının yüksek sayıda olmasının ülke olarak iyi hissetmelerini sağladığını belirten Paula Leal Da Silva Portekizlilerin de Türkler gibi misafirperverlik duygularına sahip olduğunu ve yeniliklere açık olduğunu dile getirdi. Tarihte, keşifleri yapanların, yeni dünyalara yolculuklar gerçekleştirenlerin büyük çoğunluğunun Portekizli olduğu gerçeğini hatırlatan Büyükelçi, Portekizlilerin de Yahudiler gibi kozmopolit bir karaktere sahip olduğunu belirtti. Büyükelçi Da Silva, sözlerini “Portekiz kökenli insanların yeniden Portekiz vatandaşlığına gelmesi bizim için bir gurur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın