Büyükelçiler birlikte Hanuka mumu yaktı

Geçtiğimiz salı akşamı İsrail Batyam’da bulunan Türkiyeliler Birliğinin Lokalinde Hanuka kutlaması yapıldı. Geceye Tel Aviv’deki Türk Büyükelçisi Kemal Ökem, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Na’eh, Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, Prof. İlber Ortaylı ile İsrailli gazeteci ve Tv muhabiri Nir Arad da katıldı.

Büyükelçiler birlikte Hanuka mumu yaktı

Gecenin hazırlanmasında emeği geçen Selim Salti ve Zali Toledo misafirleri büyük bir özenle ağırladılar.

Hanuka mumunu yakmadan önce Büyükelçi Kemal Ökem açılış konuşmasında geceye katılanlara “Sevgili Dostlar” diyerek hitap etti; eşi ve kendisinin Hanuka Bayramı vesilesiyle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Ortaköy’de yapılan törene de değinen Ökem, “Bu güzel hislerle yaktığımız mumların geleceği aydınlatmasını diliyoruz” dedi.

Dördüncü mumu yakarken söz alan İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Na’eh gelenlere Türkçe olarak, “İyi akşamlar, iyi bayramlar” dedi. Na’eh, Hanuka Bayramı’nın aslında yıllardır süre gelen Yahudi tarihini özetlediğini hatırlattı. Büyükelçi sunulan ponçik/ sufganiotlara bakarak “Çok diplomasi ve çok kolesterol var” sözleriyle herkesi gülümsetti.

Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh ise, “Bu gece hepimizin de gördüğü gibi karşımızda samimi iki büyükelçi var. Bu yakınlık, bu şekilde her iki ülke için de başarılı olacak. Bizler sadece halklar olsaydık zaten ortalığı aydınlatırız” dedi.

Bu özel gece için bir konuşma yapması istenen gecenin sürpriz konuğu Prof. İlber Ortaylı, Türkiye’nin ilk Tel Aviv Büyükelçisi Ekrem Güvendiren’i andı. Ortaylı daha sonra yeni büyükelçiye yönelerek, “Hiç merak etmeyin Kemal Bey, burada size yürekten yardım edecek çok gönüllü çıraklar var. İki ülkenin geleceği için hiç endişeli değilim. Zira her iki ülkenin de geçmişe dayanan ekonomik, kültürel ve tradisyonel gelenekleri var. Buradaki Türk cemaatinin halen kendi lisanını korumuş olması çok sevindiricidir” dedi.

Karşılıklı iyi temenniler ve mumların yakılmasından sonra Hanuka geleneği olan sufganiotların dağıtılmasıyla anlamlı gece sona erdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın