‘Pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesi’ ifadesine düzeltme

Konunun sosyal medyada gündeme getirilmesi sonrası, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu içeriğin düzeltileceğini açıkladı.

‘Pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesi’ ifadesine düzeltme

İstanbul Müftülüğünün tarihi camiler hakkında bilgi verdiği bölümünde Eminönü’ndeki Yeni Cami’nin tanıtımında o bölge için “pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesiydi” ifadelerinin yer alması büyük tepki çekti.

Müftülüğün web sitesi istanbulmuftulugu.gov.tr’de, Yeni Cami’den bahseden yazıda, cami inşaatının yapıldığı mahalleden şu sözlerle bahsediliyordu: “Caminin inşası için seçilen Bahçekapı çevresi o tarihlerde gümrüğe ve limana yakınlığı dolayısıyla bir ticaret yeri, oldukça sıkışık, aynı zamanda pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesiydi. Caminin inşaat sınırları içinde bir kilise ve bir sinagog vardı. İstimlâk edilecek evlere iki kat bedel verilmesi; sinagog ve kilise yerine de iki harap mabedin tamiri kararlaştırıldı.”

Yazıda yer alan diğer bir ifade de şu şekildeydi: “Yapı ilk pencere taklarına kadar yükselmişti. Aradan yıllar geçti ve çevreyi yine Yahudi evleri kapladı, her yer mezbelelik halini aldı.”

Şalom yazarı Karel Valansi’nin konuyu sosyal medyada gündeme getirmesiyle, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu içeriğin düzeltileceğini açıkladı. Yeneroğlu, Twitter’dan açıklama yaparak, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da kesinlikle tasvip edemeyeceği bir yaklaşım. İstanbul Müftülüğünü düzeltmeye ve özre davet ediyorum. İstanbul Müftümüzle görüştüm. Kendilerinin de kesinlikle tasvip etmedikleri bir dil. Kaynağını tespit edip en kısa zamanda düzeltecekler” dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran da, Türkiye Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh’i telefonla arayarak konuyla ilgileneceğini belirtti. Konunun gündeme gelmesinden kısa bir süre sonra, İstanbul Müftülüğü, söz konusu sayfayı web sitesinin yayından kaldırdı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın