"Sessiz Gidiş"

Arap ülkeleri terk etmek zorunda kalan Yahudi göçmenleri anma kapsamında, 29 Kasım Salı akşamı İsrail Konsolosluğu ve Hegkom ortak sunumuyla hazırlanan gecede ‘Silent Exodus / Sessiz Gidiş’ belgeselinden görüntüler eşliğinde bir söyleşi gerçekleşti.

"Sessiz Gidiş"

Yapımcılığı Cezayir asıllı Pierre Rehov’a ait film 1948-1951 yılları arasında 850 bine yakın Yahudi’nin Yemen, Lübnan, Mısır, Irak, Suriye, Fas, Tunus, Cezayir ve Libya’dan çıkışını, atalarından beri uzun yıllardır yaşadıkları bu toprakları ve evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerin hüzünlü göçlerini anlatıyor. Film 1948’de İsrail’in kurulmasıyla artan Arap antisemitizmini ve mültecilerin zor anılarını belgelemiş. Bugüne kadar pek bahsi edilmeyen acı anılar ve kötü şartlarda sessizce oluşan göç: Sessiz Çıkış...

Moderatörlüğünü Dr. Seyfi İşman’ın yaptığı panelde İsrail Başkonsolosu Shai Kohen ve doktorasını Tel Aviv Üniversitesinde hazırlayan Kadir Has Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Araştırma Merkezi Direktörü Doç. Dr. Salih Bıçakcı yer aldı.

Shai Cohen, Göçmenler Günü’nün (29 Kasım 1947) İsrail’in Birleşmiş Milletler oylaması sonucunda resmen ikiye bölünmesiyle aynı tarihte anılmasının tesadüf olmadığına değindi. Cohen’in aktardığı bilgilere göre esas göçler de bu tarihten sonra başlamış ve yoğunlaşmış. Shai Cohen, uzun yıllar sessizlikte kalan bu göçlerin özel bir günde anılması kararının da 2014 yılında alındığını dinleyicilerle paylaştı. Bu tarihin yıllar sonra hatırlanması gereğini fikrinde bir amaç daha olduğunu açıklayan Cohen amacın sayıca milyon kişiye yaklaşan mültecilerin varlığını dünyaya duyurmak, dünyanın yaşananların bilincine varmasını sağlamak, uluslararası kanunlara göre bu mültecilerin resmen tanınmasını ve geride bıraktıkları mülkler için para tazminatı almalarını sağlamak olarak açıkladı.

Dr. Bıçakcı sessiz bir şekilde Yahudi mültecilerin Arap ülkelerinden yavaş yavaş dışarı çıkmalarına yardımcı olan bir İsrail teşkilatını anlattı. İlgiyle izlenen açıklamalarının sonunda panel, dinleyicilerin bazı soruları ve cevaplarıyla sona erdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın