Türk Yahudi Toplumu etkinliklere doyacak

Türk Yahudi Toplumu, iki önemli etkinlikte bir araya geliyor. Uzun yıllardır, meraklılarının takip ettiği kültür etkinliği Limmud ve tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de gerçekleştirilecek olan Şabat Projesi, yüzlerce Türk Yahudi’sini buluşturacak.

LİMMUD 12. YILINDA

  Bu yıl, 12. Kez düzenlenecek Limmud Kültür Festivali’nde, onlarca yerli ve yabancı konuşmacı yer alacak. Etkinliğin açılışında İsrailli politikacı, insan hakları aktivisiti ve yazar Nathan Sharansky ile uluslararası ilişkiler uzmanı, gazeteci Arad Nir yer alacak.

  Etkinliğin diğer konuşmacıları arasında, gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, işadamları ve sanatçıların yanı sıra Şalomcular da olacak.

ŞABAT PROJESİ 85 ÜLKEDE AYNI ANDA

  85 ülkede aynı anda uygulanacak olan Şabat Projesi’nde Türkiye de yer alıyor. Dünya genelinde Şabat’ı hep birlikte yaşayarak gerçekleştirmeyi amaçlayan bir proje kapsamında, farklı mekanlarda, her yaş grubuna hitap eden etkinlikler düzenlenecek. Şabat Projesi bu seneki “Şabat’ı ışıkla karşılamak ve ışıkla uğurlamak” sloganı ile Avdala’nın önemine değinecek. 

 

ŞALOMCULAR LİMMUD'DA 

12- 13 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Limmud etkinliği, her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok Şalomcuyu ağırlıyor. Önemli sunumlara ve atölye çalışmalarına imza atacak Şalom’cuları hatırlayalım.

Şalom Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas, ‘Friedrich Nietzsche: Antisemit mi, Filosemit mi?’ başlıklı sunumu ile tarihin en bilinen felsefecilerinden Nietzsche’nin hem antisemit hem de filosemit olduğunu savlayan konuşması ile dünyada bir ilk olmaya aday.

Evrenin Sırları köşesinin yazarı ve Kültür Sayfası editörü Selin Kandiyoti, “Interstellar - A film by Albert Einstein’ sunumu ile uzay meraklılarına eşsiz bir saat sunuyor.

Şalom’un duayenlerinden, sinema yazarı Viktor Apalaçi, ‘Cannes’da Tanıştığım Yahudi Sinemacılar’ sunumunda, uzun yıllardır yerinde takip ettiği Cannes Film Festivali anılarını paylaşacak.

Birçok kişiye fotoğrafçılığı sevdiren Şalom yazarları Rubi Asa ve Vladi Benbanaste ise ‘Hobi Nasıl İşe Dönüşebilir?’ konulu ilginç bir sunuma hazırlanıyor.

Şalom’un yeni felsefe yazarlarından Moris Fransez ‘İki Yahudi Üç Kanaat… Diyalog Zor Zanaat’ başlığı ile Limmud katılımcılarını öğleden sonra saatlerinde bilgilendiriyor olacak.

Dora Niyego; Süzet Herman, Anna Eskinazi ve Edda Bardavid ile birlikte kulakları Judeo-Esponyol dilinde sohbet dinlemeyi özleyen Limmud’culara seslenecek.

Doç. Dr. Umut Uzer ise ‘Avrupa ve Amerika’da Yükselen Yabancı Düşmanlığı ve Antisemitizm: Popülist Politikacıların Yükselişi’ başlıklı konuşmasında, ABD seçimleri ile gündeme gelen güncel bir konuyu ele alacak.

Çocuk-Aile sayfası editörü Raquel Aşkaner Habib ise bir atölye çalışması ile Limmud’da olacak. ‘Points Of You’ atölyesi ile Raquel, katılımcılarla birlikte bir ‘koçluk oyunu’ oynayacak.

Son olarak Şalom Dergi yazarı Shirley Kaston, ‘Gelecekte Tabaklarımızda Ne Olacak?’ sorusunun yanıtını paylaşacak. 

 

ŞABAT PROJESİ'NE HER YAŞTAN KİŞİ KATILACAK 

85 ülkeyle aynı anda yapılacak Şabat Projesi kapsamında Kasım ayı içerisinde farklı etkinlikler gerçekleşecek.

2013 yılında Günay Afrika’da başlayan ve kısa zamanda 85 ülkede de uygulanan Şabat Projesi, dünya genelinde Şabat’ı hep birlikte yaşayarak gerçekleştirmeyi amaçlayan bir proje. 2015 yılında projeye dahil olan Türkiye’de de Hegkom koordinasyonunda çeşitli kurumların katılımı ile gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl, Şabat’ı yaşatmak ve bilgilendirmek amacıyla Şabat mumlarının ve kiduş setinin olduğu kitlerin dağıtılması, Hala ekmeği yapımı, kurumlarda yapılan Şabat yemekleri, sinagoglarda açıklamalı olarak yapılan dualar, Tora sohbetleri yapılan etkinlikler arasındaydı. Bu etkinlikler, katılımcı ülkeler arasında en ilham verici olarak seçilerek uluslararası ödüle layık görülmüştü.

Türkiye, bu yıl da dünya ile birlikte 11-12 Kasım tarihlerinde Şabat Projesi’ne çeşitli etkinliklerle katılıyor. Hegkom, bu yıl “Şabat’ı ışıkla karşılamak ve ışıkla uğurlamak” sloganı ile Avdala’nın önemini ve yeni haftaya neşe ile başlamanın huzurunu açıklamak amacıyla Şabat’ı uğurlamaya yönelik eğitici Avdala setleri hazırladı.

Farklı sinagoglarda Rav İzak Peres, Rav İsak Alaluf ve Rav David Sevi Şabat gününde Minha ve ardından Tora sohbeti eşliğinde yapacakları ‘Seuda Şelişit’, Arvit ve Avdala dualarıyla Şabat’ı uğurlayacaklar. İzmir ise Şabat Projesi’ne Rav Berti Derofe eşliğinde Şabat yemeği ve Şabat duaları ile katılıyor.

Gençlere yönelik planlanan etkinliklerde, Bar/Bat-mitsva kulüplerinin öğrencileri kendi boyadıkları mumluklarla Şabat mumlarını yakıp Şabat’ı karşılayacaklar. Aileleriyle birlikte farklı mekanlarda, Şabat yemeklerinde gençler şarkılar ve dualarla Şabat’ı neşe içinde kutlayacak, kendilerine dağıtılan açıklamalı Avdala setleri ile de Şabat’ı uğurlayacak.

Gençler özel konuşmacıların da olduğu sinagoglarda düzenlenen Şabat yemeğinde bir araya gelecek.

Limmud da bu yıl Şabat Projesi haftasına rastladığından, projenin bir parçası olarak açılışta katılımcılarla birlikte ‘Avdala’ söyleyerek yeni haftaya ışıkla girecek.

Öğrenciler hafta boyunca Şabat’la ilgili yapılan çeşitli bilgilendirme ve faaliyetlerle birlikte, herkese dağıtılacak açıklamalı Avdala setleri ile evlerinde de aileleriyle Avdala’yı yaparak Şabat’ı ışıkla uğurlamanın keyfini yaşayacak.

Gençlik dernekleri, yapacakları partileri Avdala ile başlatarak neşe içinde haftaya başlamanın mutluluğunu yaşayacak.

Talmud Tora haftanın konusu olarak Şabat’ı işleyecek ve Avdala setlerini öğrencilere dağıtacak.  Böylece çocukların öğrendiklerini evlerinde de uygulayabilmelerine olanak sağlarken, kızlar anneleri ile birlikte verilen tariflerle Hala yaparak unutulmaz bir paylaşım deneyimleyecek.

Şabat’ın ışığının bu hafta ve her hafta evlerimizi aydınlatması dileğiyle…

Şabat’ı karşılama duaları ve Avdala görselleri için:

www.sevivon.com/sabat/sabatvideoları 


 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın