Jerome nasıl dahi oldu?

Eran Katz, bellek geliştiren ve beyin gücünü arttıran olağanüstü Yahudi teknikleri ile tanıştığı gün, bu kitabın temelleri atılmaya başlanmıştı. Yeşiva’larda verdiği konferanslar sırasında, meslek sırrı olarak karşısına çıkan bu teknikler, yazarı ‘Jerome Nasıl Dahi Oldu?’ kitabını yazmaya zorladı.

Jerome nasıl dahi oldu?

Normal bir zekâya sahip olan Jerome, hayatını ‘kitsch’ tarzda tasarladığı gömleklerinden kazandığı para ile sürdüren, günlük yaşamının tam merkezine, futbol liglerini ve maçlarını koyan, her şeye delibozuk ve mizahi yaklaşan, ciddiyetten uzak, kendi halinde, 23 yaşında genç bir adamdır.

Hasbelkader arkadaş olduğu, 40 yaşlarında bir yazar ve bir profesörle, haftada bir gün, Yeruşalayim’deki Ladino Cafe’de buluşmaktadır. Her cuma gerçekleşen buluşmaların birinde, yazar ve profesör, başında kavak yelleri esen Jerome’dan bir dahi yaratmaya karar verirler. Denek olan Jerome bunu kabul edince, macera başlar.

Yüzyıllardır, ‘Yahudi Zekâsı Efsanesi’ etrafında dönen söylenceler, “Siz Yahudiler, gerçekten akıllı insanlarsınız” cümleleri duyarız… Kitabın kahramanlarından biri olan yazarımız, bu klişelere aklı takılı iken, Prof. İtamar Forman ile tanışır. Bu iki entelektüel arkadaş, komik Jerome’u farklı bir kişi haline getirmeye giriştiklerinde, ünlü bir Yeşiva rabisi ve onun parlak zekâlı öğrencisi ile yolları kesişir. Ayrıca, dinle ilgisi olmayan Jerome’u müthiş bir şekilde etkileyecek olan dindar bir kız arkadaş da göz ardı edilemez. Jerome’un hayatı hızla, yeni bir mecraya doğru akmaya başlar.

Bellek gücü, öğrenmeyi kolaylaştıran teknikler, ne istediğini bilme ve kendini buna odaklama, çabuk öğrenme ve unutmama teknikleri ve niceleri… İşte Jerome böyle dahi olur.

Gözlem Yayıncılık tarafından yayınlanan, ‘Jerome Nasıl Dahi Oldu’ Türkçeye Lina Filiba tarafından kazandırıldı. İsrailli yazar Eran Katz’ın roman lezzetinde kaleme aldığı bu kitabı okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın