Sanat ve Bonbon Tutkusu

Sonbaharın ilk sanat sergisi benim için L’atelier’nin sezon açılışıyla gerçekleşti. Sevil Dolmacı Art Consultancy Galerisi’nde, çeşitli ülkelerde ‘Bonbon’ şekeri heykelleriyle ün yapmış Laurance Jenkell’le tanışma fırsatım oldu.

Sanat ve Bonbon Tutkusu

Boyları bazen birkaç metreyi bulan bonbon şekeri heykelleri sanatçının katılımıyla galeride sergilendi. Maçka’nın hâlâ o eski güzelliğini koruyan Narmanlı Apartmanındaki sergide Sevil Dolmacı’yla birlikte davetlileri karşılayan Jenkell, şıklığı ve sanat yetenekleriyle gözleri kamaştırdı. Sanatçı, Fransa Cote d’Azur de yaşıyor. Bu açılış vesilesiyle eserlerini bizlerle tanıştırmak için kısa bir tanıtım söyleşisi gerçekleştirdi.

Çocukluğunda şekeri evine sokmayan bir anne babayla yetişen sanatçı, bonbonu, evlenip anne olduktan sonra sembol olarak kullanmaya karar vermiş. Bonbonlar Jenkell’in sanat sembollerine dönüşmüş; gökkuşağının her rengiyle, dünya bayrakları amblemleri ve galeride sergilenen kelebek desenli çeşitli bonbonlar, karşılarında durduğunuz zaman yüreğinize kesinlikle neşe katıyorlar. Jenkell’in eserleri, evi olan Güney Fransa dışında çeşitli Avrupa ülkelerinde, Atlanta Coca Cola Müzesi’nde, Çin’de, Chanel gibi birçok kurumda ve özel koleksiyoncular tarafından sergileniyor. Pop Art sanatına giren yapıtları şehirlerin sokaklarında, ünlü meydanlarda ilgiyle seyrediliyor.

Jenkell robot temasını seviyor ve hayalindeki şekerleri yaratırken pleksiglas kutularla kaplı kanvas üzerine uyguluyor.

Ambalajlar halinde sunulan bonbon, şekerleme heykelleri geçtiğimiz hafta, basında ve TV programlarında yer aldı. Şekerler insana her zaman mutlu anıları hatırlatır diyen sanatçıya katılıyoruz. Bonbon, hele bu canlı renklerle sunuluyorsa, seyredende tebessüm ve hayranlık uyandırıyor.

Tanınmış koleksiyonlara sanat danışmalık hizmeti sunan Sevil Dolmacı, Jenkell’in Türkiye adresi. Sergi 21 Ekim’e kadar devam edecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın