Hahambaşı Rav Haleva Büyükada Sinagogunu ziyaret etti

Türk Musevileri Hahambaşısı Rav İsak Haleva, 20 Ağustos Cumartesi sabahı Büyükada Hesed LeAvraam Sinagogunu ziyaret etti.

Hahambaşı Rav Haleva’nın ziyareti Tişa BeAv’dan sonraki hafta, Vaethanan Peraşasında ve Tu Beav- Affediliş, Umut, Bütünlük ve Sevgi Günü ertesinde gerçekleşti.

Her yıl Büyükada’da katıldığı bu özel Şabat; Teselli, Avunma Şabat’ı- Şabat Nahamu olarak anılıyor. Bunun sebebi ise, o gün Peygamberler Kitabından okunan bölümün ilk cümlesinin, Yeşayau peygamberin umut dolu sözleriyle; “Avutun, avutun halkımı diyor Tanrı’mız” ile başlaması.

Hahambaşı, bu özel Şabat’ta, Hesed LeAvraam Sinagogunda sabah duası için bulunan Büyükada Cemaat üyeleri ve ziyarete gelen konuklarla bütünleşti. Adalar Kaymakamı Hikmet Bengeşik, Adalar Belediye Başkan Vekili Kazım Şakar, Adalar Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Anadolu Kulübü Müdürü Cemalettin Şereflier, Adalar Su Sporları Derneği Başkanı Adnan Demir, Adalar Polis Derneği Başkanı Osman Öztürk, Rav Naftali Haleva, Rav Mendy Chitrik, Rav Selim Eskenazi, Aşkenaz Cemaati Başkanı Bünyamin Poluman ve Cemaat Başkan Vekili Moris Levi duada hazır bulundular. Hahambaşı Rav İsak Haleva yaptığı konuşmada haftanın peraşası hakkında değerli bilgiler paylaştı ve bugün dünyamızda arzu edilen en önemli kavram olan sevginin hayatımızdaki önemini vurguladı. Daha sonra Belediye Başkanı Vekili Kazım Şakar ve sonrasında Adalar Kaymakamı söz aldılar ve Hahambaşının ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Hahambaşımızı daha sık ve hep böyle güzel günlerde Büyükada’da görme arzusunda olduklarını ifade ettiler. Sinagog Başkanı Kurtuluş Morhayim, Hesed Le Avraam Sinagogunu ziyarete gelen Büyükadalı misafirlere, orada olmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkürlerini iletti. Musaf Duası, sinagogun Haham Akaali Rav Selim Eskenazi tarafından okunduktan sonra kültür merkezinde verilen seudaya tüm adalı misafirler ve cemaat bireyleri katıldılar. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın