Facebook'ta Takip Edin Twitter'da Takip Edin

Tünelin Ucu

Tünelin Ucu

Mozotrs Ailesi

Mozotrs Ailesi

Ağa Takılanlar

Bu hafta ağımıza takılanlar
İzak BARON 

17 Mart 2015’teki seçimler, İsrail politikaları açısından bir “yapısal değişiklik” işareti vermiyor. Filistin siyasetinde keskin bir dönüşüm umudu yaşanmazken, Netanyahu hükümeti ve ABD’deki Obama yönetimi arasındaki çelişkileri, iki devlet arasında sorun olmaktan çok, iki kabine arasındaki siyasal zıtlık çerçevesinde ele almak gerekiyor. Ne var ki iki yönetimin zıtlığı, devletler arasındaki ilişkide önemli bir yapısal risk potansiyelini de işaret ediyor. “Stratejik ortaklık” ilişkisinin kısa zamanda sona ermesi gerçekçi gözükmese de, Filistin müzakelerinin uzun yıllardan beri yapılamaması, Hamas’ın giderek tüm Filistin’de etkin olması ve Obama’nın Hamas’ın içinde yer alacağı olası bir “birleşik Filistin yönetimi”ne ses çıkarmaması, son zamanlarda ‘sağ’ın egemen olduğu İsrail siyasetinde “çözümsüzlük sarmalı”nı besliyor. İşin ilginç yanı Netanyahu’nun en önemli propaganda alanlarından birisi, ABD Kongresi… Netanyahu ve Amerikan sağı arasındaki siyasal flörte karşı, Obama’nın daha çok tercih edeceği İşçi Partisi-Hatnuah arasındaki “Siyonist Kamp” acaba bir çıkış yapabilir mi? Herzog-Livni liderliğindeki “Merkez-Sol” işbirliği yeni bir siyasal bakışla, “güvenlik” politikalarından ziyade, “diyalog ve müzakere” başlığını öne çıkarsa da, İsrail’de hangi hükümet olursa olsun, “güvenlik refleksi”nden ödün verilmesi zor değil imkânsız görünmektedir. Deniz Tansi – www.politikaakademisi.org
GS2

İran için yeni yaptırımlar yürürlükte

Avrupa Birliği, İran’a uygulanacak yeni ve daha sert yaptırımlar konusunda anlaştı

17 Ekim 2012
İran için yeni yaptırımlar yürürlükte

 

Avrupa Birliği, haftalar boyunca süren müzakereler sonucunda İran’a enerji, finans ve ulaştırma sektörlerinde yaptırımların uygulanmasına karar verdi. İmzalar Lüksemburg’ta AB dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda atıldı. 1 Temmuz’da tam yürürlüğe giren petrol ambargosundan sonra İran rejiminde ekonomik ve finansal bir daralma gözlendi. Bununla beraber İran’ın para biriminde ve enerji gelirlerinde de belirgin bir düşüş gözlendi. Yaptırımlar arasında en etkili olanı mali sektörde yapılan yaptırımlar olacak. Hali hazırda devam eden ticarette İran bankaları ile yapılan işlemler kontrol altına alınıp yetkisiz para aktarımına izin verilmemesi kararı alındı. 100.000 Euro’ya kadar olan para aktarımına izin verilen sektörler sağlık ve gıda alanında oldu. Diğer sektörlerde ise 10.000 Euro’nun üzerinde olan işlemlerden ön onay alınmasına karar verildi. AB ülkelerinin İran’dan doğal gaz ithalatı yapmasına da yasak geldi.

AB’nin yaptırımları azaltmak için karşılığında İran’dan uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmasını, uranyum seviyesini yüzde 20’nin altına indirmesini ve stokunu ortadan kaldırmasını talep etti. Ancak İran bu konu ile ilgili hiçbir ilerleme kaydetmedi.  Pazartesi günü Lüksemburg’ta yapılan toplantıda 27 AB üyesi ülkeleri, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın enerji ve finansal sektörde yapılacak olan yaptırımların ağırlaştırılması talebini kabul etti.

İran’ın Ekonomi Bakanı Şemseddin Hüseyni, ülkesine uygulanan bu yaptırımların bir bedelinin olacağını söyledi. Hüseyni İran’ın döviz rezervlerinin iyi durumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Haberlere yorum yapabilmek için üye girişi gereklidir. Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.

Yorumlar

0
  Yükleniyor...