Terörizmi yeniden tanımlayan, Holokost kurtulanı Laqueur hayatını kaybetti

20. yüzyılın önemli bilim adamlarından, Holokost kurtulanı Walter Laqueur hayatını kaybetti. Geçtiğimiz pazar günü Washington’daki evinde ölen Laqueur, 92 yaşındaydı.

Laqueur’ün ailesi onu Kristal Gece’den bir gün önce Filistin Mandasına göndermiş ve daha sonra tüm aile Holokost döneminde hayatını kaybetmişti. Eğitimi için Avrupa ve ABD’ye gitmeden önce, Filistin topraklarında kibutzda yaşayan ve gazeteci olarak çalışan Laqueur, Londra’daki Wiener Kütüphanesinin yöneticisi ve Uluslararası Araştırma Konseyinin başkanlık görevlerini üstlendi.

Laqueur, kapsamlı bir şekilde faşizm, terörizm ve Avrupa’nın çöküşü hakkında yazılar yazdı. Terörizm araştırmacısı olarak, fakirliğin terörizme yol açtığına dair olan efsanelerin çürütülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu.

Laqueur ayrıca İsrail-Arap çatışmaları ile Holokost hakkında da kapsamlı yazılar yazdı. Kitapları arasında bulunan ‘A History of Zionism’ (Siyonizm Tarihi) ve ‘A History of Terrorism’ (Terörizm Tarihi) bugün klasikler arasında sayılıyor.

The Washington Post ölüm haberini verirken, Laqueur’un Alman Der Spiegel dergisine verdiği bir röportajda söylediği şu sözleri hatırlattı: “Avrupa, Pompei veya Herculaneum (Herkulaneum) gibi küller altında kalmayacak ancak kıta olarak düşüşe geçti. Yaklaşan fırtınalar karşısında çaresizliğini düşünmek dehşet verici. Avrupa uzun süre dünya siyasetinin merkezi haline geldikten sonra, şimdi piyon olma riskini taşıyor.”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın