Batya Natan

‘İran casusu olmakla suçlanan eski İsrailli bakan yargıç karşısına çıktı

İsrail’in eski bakanlarından Gonen Segev’in İran adına casusluk yapmak suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Kudüs’te yapıldı.

‘İran casusu olmakla suçlanan eski İsrailli bakan yargıç karşısına çıktı

1995-96 yıllarında İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı olarak görev yapan Segev, savaş döneminde düşmana yardım etmek ve “devlet güvenliğini zedeleme amacıyla bilgi paylaşmak” ile suçlanıyor.

Davayı gazetecilerin takip etmesine izin verilmedi. Kamuya açıklanan belgelerin büyük çoğunluğu da sansürlendi.

Avukatların gazetecilerle paylaştığı bilgilere göre mahkeme Segev’e yönelik suçlamaları okudu ve bir sonraki duruşmanın eylül ayında, henüz belirlenmemiş bir tarihte yapılmasına karar verildi. Segev’in avukatları dava üzerindeki gizlilik kararı nedeniyle kamuoyuna çok az bilgi açıklandığını ve bu durumun insanları yanlış yönlendirdiğini söyledi. Savcı da gazetecilere yaptığı açıklamada davanın önemini vurguladı.

Gonan Segev 2012 yılından, gözaltına alındığı 2018’e kadar yaşadığı Nijerya’da, “İsrail’deki enerji piyasası, güvenlik tesisleri ve yetkilileri” gibi bilgileri İran’la paylaşmakla suçlanıyor. Gonan Segev daha önce başka suçlardan da hüküm giymişti. Segev, 2004 yılında son kullanma tarihi değiştirilmiş bir diplomatik pasaport ile Hollanda’dan İsrail’e 30 bin ecstasy hapı sokmaya çalışırken yakalanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın