Batya Natan

Elie Wiesel’in evine antisemit grafitti

Geçtiğimiz cuma gecesi, Holokost kurtulanı ve Nobel Ödülü sahibi Elie Wiesel’in Romanya’nın Sighet kasabasında yer alan, çocukluğunda oturduğu evin duvarına antisemit yazılar yazıldı.

Elie Wiesel’in evine antisemit grafitti

Romanya polisi, Elie Wiesel’in evine yönelik saldırının hakkında derhal bir soruşturma başlatıldığını ve suçluları teşhis için yakınlarda bulunan bir binanın kamera kayıtlarının incelenmeye başlandığını açıkladı.

Evin duvarlarında yazılan grafitiler arasında, ‘Yahudi Nazi’, ‘Hitler ile cehennemde...’, ‘antisemit pedofil’ şeklinde Wiesel’i aşağılayıcı sözler yer aldı. Yazılarda ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’a da göndermeler yer aldı.

Wiesel’in II. Dünya Savaşı öncesi yaşadığı ev 2014’te o bölgeden Auschwitz’e gönderilen ve büyük çoğunluğunun hayatını kaybettiği 13 bin Yahudi’nin anısına Holokost Eğitim Merkezi haline dönüştürülmüştü.

Wiesel, 2014’te ‘Holokost Sığınağı’ olarak isimlendirilen evinin Romanyalıların Holokost’ta yaşananları öğrendikleri bir merkez haline gelmesinden büyük bir onur duyduğunu ifade etmişti. Wiesel, “ Holokost Sığınağının açılışı, benim bütün Avrupa’da yaşanan dehşetin insanlık tarafından asla unutulmaması gerektiği yolundaki çabalarımı destekliyor” diye yazmıştı.

Wiesel, 1944 yılında, 15 yaşında iken, ailesi ve diğer Sighet bölgesi Yahudileri ile birlikte gettoda yaşamaya mahkûm edilmişlerdi. Birkaç ay sonra da 131.639 Yahudi Auscwitz-Birkenau Ölüm Kampına yollanmış, büyük bir kısmı orada öldürülmüşlerdi.

Dünyanın Holokost hakkında en bilinen konuşmacısı olarak anılan Elie Wiesel tüm yaşamı boyunca II. Dünya Savaşı’nda öldürülen 6 milyon Yahudi’nin anısını canlı tutmak ve Soykırım’ı dünyaya anlatmak için çabaladı. Wiesel, 2 Temmuz 2016’da hayatını kaybetti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın