Batya Natan

Kruz: “Antisemitizme ülkede yer yok”

Avusturya Başbakanı Kurz, ülkesinin Holokost geçmişini ve antisemitizmi sert bir dille kınadı.

Kruz: “Antisemitizme  ülkede yer yok”

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Holokost’un hatırlanması ve Holokost eğitiminin önemini vurguladığı konuşmasında, ülkesinde antisemitizme yer olmadığının altını çizdi. Nazi Almanya’sı tarafından Viyana’nın ilhakının 80. yıl dönümü için düzenlenen törende konuşan Kurz, antisemitizmi sert bir dille kınayarak sözlerine şöyle devam etti: “Avusturya’da antisemitizme yer yok ve bunun için her gün mücadele vermeye devam edeceğiz.”

Kurz ayrıca ülkesinin Holokost döneminde yaptıklarını ‘utanç verici’ olarak niteledi.  Başbakan, “Tarihi sorumluluklarımız ülkenin sınırlarının bittiği yerde son bulmuyor. İsrail’e ve orada yaşayan Yahudilerin güvenliğine karşı da sorumluluklarımız var. Yahudiler hiçbir koşula bağlı olmadan, sınırsızca barış ve güven içinde yaşarlarsa ancak o zaman ‘asla unutma’ sözleri ‘bir daha asla’ya dönüşür” dedi.

Öte yandan, antisemit görüşlere sahip olan ve ekim ayındaki seçimler sonucunda meclise üçüncü sıradan giren aşırı sağcı Özgürlük Partisi üyeleri, Kurz’un geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği İsrail gezisi kapsamında Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmesine rağmen İsrail boykotlarına devam ediyor.

Netanyahu da Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Kurz’u sözlerinden ötürü övdü. Netanyahu paylaşımında, “Başbakan Kurz’u yaptığı etkileyici konuşmadan, antisemitizmle mücadeledeki kararlılığından ve Holokost’un hatırlanması ve eğitimi ile ilgili mecliste alınan kararları bir üst seviyeye taşıma isteğinden dolayı tebrik ediyorum” sözlerine yer verdi.  İsrail Başbakanı paylaşımında, geçtiğimiz hafta Avusturya Meclisinin,  Holokost’ta hayatlarını kaybeden 66 bin Avusturyalı Yahudi’nin üstünde adlarının yazılacağı bir anıtın yapılmasına yönelik aldığı karara da değinerek sözlerini şöyle noktaladı: “Sebastian liderliğin için teşekkürler.”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın