Batya Natan

ABD İran ile yapılan nükleer anlaşmayı iptal edecek mi?

İran’ın nükleer kapasitesini sınırlamak için yapılan ve hem Amerikan cumhuriyetçi kesiminden hem de İsrail’in sağ eğilimli siyasetçileri tarafından yetersiz görülen anlaşmanın iptal edilip edilmeyeceği merak konusu.

Geçtiğimiz haftalarda Beyaz Saray kaynakları basına Başkan Donald Trump’ın anlaşmayı iptal edebileceğini sızdırmıştı. Ancak bugün (12 Ekim)  Başkanın konu hakkında resmi bir açıklama yapacağı ve anlaşmayı iptal etmeyeceği haberi uluslararası basında yankılandı. 

Gelen haberlere göre Başkan cuma günü yapacağı konuşmada anlaşmayı iptal ettiğini belirtmeyecek ve konuya Kongrenin karar vermesi gerektiğini söyleyecek.

Öte yandan bir süredir basına konu hakkında izahat veren İsrailli, Amerikalı askeri uzmanlar, kötü-yetersiz de olsa elde olan anlaşmanın kısa vadede Tahran’ı gözlemlemek için en iyi seçenek olduğunu belirtiyor.  Bu görüşe destek veren en büyük argümanlardan biri de tek taraflı fesih için karşı tarafın (İran) şartlara uymadığı bir  durumu olmasını beklemek.  Teknik olarak Başkan ABD adına anlaşmayı her 90 günde bir yeniden geçerli kılmak zorunda. Dolayısı ile Trump  ‘geçerli kılma’ imzasını atmayarak konuyu Kongre’nin gündemine taşıyabilir.   

 Avrupa liderleri de anlaşmanın yürürlükte kalmasının ve diplomatik yolların açık kalması konusunda hem fikir. Söz konusu nükleer anlaşma konusunda basına konuşan AB Dış Politikası Bakanı Federica Mogherini  anlaşmanın sadece ABD ile imzalanmadığını uluslararası toplum ile imzalandığını belirtti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
584