İsrailli market devinin sahibi rüşvetten tutuklandı

İsrail’in en büyük üçüncü süpermarket zincirinin sahibi Rami Levi, dolandırıcılık ve yüksek rütbeli belediye görevlisine 21 milyon şekel vergiyi indirme konusunda rüşvet verme suçundan tutuklandı.

İsrailli market devinin  sahibi rüşvetten tutuklandı

İsrail polisinin dolandırıcılık biriminin aylarca süren araştırması sonucu Levi’nin dışında, yerel meclis üyesi, bir gazeteci, Levi’nin avukatı ve bir iş adamı gözaltına alındı.

Soruşturmanın ayrıntıları henüz tam açıklanmadıysa da polis her dört zanlının da Levi’nin yeni inşa ettiği Rami Levi Hashikma Alışveriş Merkezi ile ilgili Levi’nin lehine vergi indirimi konusunda işbirliğinde bulunduklarını açıkladı.

Rapora göre, yerel meclis başkanı Levi’nin 21 milyon şekel tutarındaki vergiyi ödemeden alışveriş merkezinin alanını 3000 metrekare genişletmesine izin verdi ve aldığı krediyi geri ödeme konusunda çok iyi şartlar sundu.

İnşaat bitiminde Levi’nin vergilerini ödemesi istendiğinde, söz konusu yetkilinin araya girerek vergi miktarını düşürdüğü ileri sürülüyor. Bunun karşılığında Levi şehir meclisi üyesinin eşini alışveriş merkezinin pazarlama müdürü olarak işe aldı. Levi aynı zamanda gereken ödemeleri yapmadan alışveriş merkezinin yanına bir de otopark yaptı.

Polis, meclis üyesinin ve diğer zanlıların evlerini arayarak suç delilleri aradı.

Kudüs’ün meşhur çarşısı Mahane Yehuda’da mütevazı bir dükkân sahibi olarak iş hayatına atılan Rami Levi, süpermarket zincirinde uyguladığı düşük fiyatlar nedeniyle çoğu İsraillilerce Robin Hood’a benzetiliyor. Zira ülke çapında 34 süpermarket inşa ederek, düşük gelirli müşterilere hitap eden Levi, İsrail’in Bağımsızlık Gününde, halkın meşale ışığı olarak onurlandırılmıştı.

Ancak Levi bütün bu başarılarına rağmen yıllar içinde defalarca polis tarafından, suiistimal, görevi kötüye kullanma, çalışanlarına düşük maaş verme ve cinsel taciz gibi değişik suçlardan dolayı soruşturuldu.

Levi’nin tutuklanmasını takiben, dev holdinginin hisse senetleri yüzde 6,5 düştü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
382