Holokost’ta Yahudileri kurtaran Polonyalılar ‘gerçek kahramanlık’ları için onurlandırıldı

Holokost zamanında Varşova’da yaşayan Yahudileri kurtaran 30 Polonyalı, Yahudi olmayan erdemli kişileri destekleyen ‘The Jewish Foundation for the Righteous’ isimli bir vakıf tarafından onurlandırıldı.

Holokost’ta Yahudileri kurtaran Polonyalılar ‘gerçek kahramanlık’ları için onurlandırıldı

Geçtiğimiz pazar günü Varşova’daki POLIN Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesinde buluşan 30 Polonyalı kurtarıcının yaşları 80’lerin sonlarıyla 101 arasında değişiyordu.

Kudüs’teki Yad Vaşem Holokost Müzesi tarafından ‘Righteous / erdemli’ olarak kabul edilen kurtarıcıların kahramanlığını tebrik etmek için düzenlenen etkinlikte diplomatlar, dini liderler ve cemaat liderleri hazır bulundu.

Etkinlikte konuşan İsrail’in Polonya Büyükelçi Yardımcısı Ruth Cohen-Dar, “İsrail Devleti için, Yahudi ve insan olarak, bu erdemli insanların sergiledikleri gerçek kahramanlığı onurlandırmak büyük bir şeref. Bu insanlar yardıma muhtaç olan Yahudi komşularına yardım eli uzatırken yalnızca kendilerinin değil, ailelerinin de hayatını riske attı. Onlar vicdanın, ahlakın göstergesi ve toplumumuz için de birer umut ışığıdır” dedi.

Vakfın Başkan Yardımcısı Stanlee Stahl da kurtarıcıları kendi yaşamlarını ve sıklıkla da ailelerinin yaşamlarını riske atan, olağanüstü karaktere sahip, kahraman insanlar olarak niteledi.

The Jewish Foundation for the Righteous, 20 farklı ülkede, 400’den fazla Yahudi olmayan ve erdemli olarak nitelendirilen yaşlıya her ay maddi yardımda bulunuyor. Vakıf aynı zamanda Holokost eğitimi verecek öğretmenleri de eğiten bir programa sponsorluk yapıyor. Bu sene, vakıf Polonyalı kurtarıcılara yaklaşık 600 bin dolar yardımda bulunacak. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
324