Sara Netanyahu’ya dolandırıcılık suçlaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun eşi Sara hakkında 100 bin dolarlık kamu fonunu, ailenin kişisel kullanımına yönlendirdiği iddiası dahil, dolandırıcılıktan dört ayrı suçlamada bulunuldu.

Sara Netanyahu’ya dolandırıcılık suçlaması

İsrail Ordu Radyosu, Sara Netanyahu’nun cuma günü, İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit tarafından haberdar edildiğini duyurdu. Savcılık, dava kanıtlarının incelendiğini, devlet savcılığı ve Kudüs Bölgesi Savcılığı gibi ilgili kaynaklara danışıldıktan sonra, Sara Netanyahu hakkında suçlamada bulunulmasına karar verildiğini açıkladı.

Başbakan Netanyahu’nun ofisi ise iddianameyi “saçma ve asılsız” olarak nitelendirdi. Ofisin Facebook sayfasında yayınlanan bir bildiride, “Sara Netanyahu cesur ve dürüst bir kadındır” denildi ve iddiaların ‘sorunlu’ olarak nitelendirilen eski ev idarecisi Menny Naftali tarafından ileri sürüldüğü yazıldı.

İsrail Times gazetesinin haberine göre, iddianamede Başbakanlık eski Genel Müdür Yardımcısı Ezra Saidoff’un da ismi geçiyor. Cuma günü Saidoff da Kudüs Bölgesi Savcılığı tarafından haberdar edildi.

İddianame, Hem Netanyahu hem de Saidoff için duruşma gününü bekliyor.

Netanyahu ailesi yaptıkları açıklamada, ‘takıntılı’ bir karalama kampanyasının hedefi olduklarını iddia ettiler.

Sara Netanyahu’ya karşı yapılan suçlamalardan en ciddi olanı, Likud Merkez Komitesi üyesi olan elektrikçi Avi Fahima’nın işe alınması ile ilgili. Konut masraflarını denetlemekle görevlendirilen ve başbakanlık makamında hukuk müşaviri olan bir komite, Fahima’nın işe alınmaması yönünde karar vermişti.

Ayrıca, Kudüs’teki resmi konut için satın alınan ancak daha sonra Netanyahu’ların Caesarea’daki özel konutlarına taşınan mobilyalar için devlet fonlarının kullanımı ile ilgili iddialar bulunuyor.

Soruşturmayı başlatma kararı, 2015 yılında Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yosef Shapira’nın Kudüs’teki resmi konutun yanı sıra Caesarea’daki ev ile ilgili olarak lüks harcamaları gündeme getirmesinin ardından devlet savcısının talebi ışığında geldi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
524