6 Temmuz 2020 Pazartesi 14:24

Slogan Birleşik Devletleri

Bahar FEYZAN Köşe Yazısı
3 Haziran 2020 Çarşamba

Her slogan bir taraf belirlemek, her taraf ise başka bir ayrımın altını çizmek demek. Hepimizin dünyasında hayat felsefesinden tuttuğu takıma, seçtiği adam/kadına kadar bir ayrımın parçasıyız. Realitemiz bu! Siyasi parti seçiminde de bir ayrımın bayrağını taşıyoruz. Her karar aynı zamanda bir ayrılık sloganıdır, içten içe sessiz bir kopuş olur.

Bu kez Amerika’dan sert bir ayrılık çığlık çığlığa yankılanıyor. Koronanın ardından, milyonları bulan işsizlik  rakamlarını hazmedemeyen ABD ırkçılığın pençesine takıldı. Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms’un ifadeleriyle olanlar protesto ya da Martin Luther King ruhu değil tam anlamıyla kaosa döndü. Yağmalar, fırsatçıları öne çıkarırken iyi niyetli protestocular ne yazık kı bu rezalet durumun gölgesinde kalıyor. Amerika sokakları tam anlamıyla işsizliğin ağırlığıyla öfke boşaltıyor. 

2020 yılı, gerçekten öngörülebilir bir yıl değil. Tüm fütüristlere nal toplatan realiteler girdi hayatımıza. Zincirleme efekti mi? Yoksa herşey başka bir şeyin sonucu mu? Henüz kimse kestiremiyor. Twitter güruhu gelişmeleri artık Simpson’lardan takip etmekten yana. Malum herşeyi önceden bildikleri  görüntülerle ortaya dökülüyor. Amerikan tarihini anlamak isteyenlere tavsiye edilecek hale geldi Simpson’lar. Tuhaf! 

Fakat daha vahim bir soru var. Amerika’da olanlar Amerika’da kalır mı? Dünyaya sıçrar mı? İşsizlik, sınıflar ayrılığı, alım gücü makasının derinleşerek açılması, pahalılanan hayat, sosyal medyada göze sokulan sınır tanımayan lüksler derken ayarı çoktan kaçan bir dünya var. Altında fokur fokur kaynayan sebepleriyle artık tek kıvılcımla her yeri tutuşturuyor. Ve evet dünyaya sıçrıyor! 

Bu durumda yıpranan sinir uçlarımızı iyice burkan başka liderlerimiz de var. Hayat, keşke Amerika’ya da bir Gülben Ergen kafası verse! “Unutma ki, bana hiçbir şey olmaz” diyebilse Amerika!.... Trump’a serilen yolluğun ardından rahat bir nefes alabilse! 

İddialı sloganları sevmiyorum. Sonunda hayat onları bir şekilde tersine çeviriyor. Nasıl yapıyor bilmiyorum ama vallahi çok iyi beceriyor. 

“Make America great again” dediğinde slogan haliyle söyleyeni bağlıyor. E al hadi yap! Çünkü bundan daha iyi günleri kesinlikle vardı ABD’nin! 

Kasımdaki seçim sloganı “böyle iyi” gibi iddiasız mı olsa acaba? Yoksa dünyayı gerçekten slogancılık batıracak! 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL