10 Temmuz 2020 Cuma 23:10

Euroleague’de bizi neler bekliyor?

İgal ERS Köşe Yazısı
8 Ekim 2019 Salı

Kahverengi tonları, usulca doğanın renk krallık tahtının dönemsel sahipliğine erişir. Sarı, kızıl ve turuncu yapraklar rüzgâra karşı savaşında yenik düşüp kendilerini toprağa bırakır. Göç etmemiş kuşlar, ağaçların çıplak dallarına tutunur ekim ayında.

Doğa böyle değişimler içine girerken, ondan uzakta bir bilgisayar başında oturan bu beyaz yakalı yazar için ise ekim ayı heyecanlı bir başlangıcı işaret eder. Dünyada basketbol sezonunun başlaması!

Amerikan Basketbol Liginde daha önsezon maçları oynanırken, Euroleague’de ilk hafta tamamlandı bile. O halde “erken kalkan yol alır” diyerek geleneksel Euroleague değerlendirme yazımıza giriş yapma zamanı geldi.

Yeni giriş yapan takımlarıyla, daha uzun ve yoğun maç takvimiyle ve zirveye oynayan takımların daha rekabetçi bir hale gelmesiyle basketbol severleri heyecanlandıran lig, beş favori takımın Final Four’a gidecek dört sandalye için kapmaca oynayacağı bir seyirde ilerleyeceğe benziyor. İşte bu sezona damgasını vurmasını beklediğim kilit takım, oyuncu ve koçlar:

 

FINAL FOUR ADAYLARI

Barcelona Lassa: Tartışmasız bu yazın amiyane tabirle en flaş transferlerini yapan takımı. Başarısız birkaç sezondan sonra kadrosuna NBA’den Nikola Mirotic, geçen senenin şampiyonu CSKA’dan Cory Higgins, geçen senenin en iyi 5’ine seçilen Brandon Davies ve yine yazın en çok talep edilen oyuncularından Malcolm Delaney’i kattı. Her yönüyle komple olma adayı bu takımın tek handikabı bu kadar yıldızın kimyasının tutmama olasılığı.

Fenerbahçe Beko: Son beş senenin Final Four gediklisi Fenerbahçe, bu yaz da iki oyuncusunu NBA’e kaptırdı. Derrick Willams ve Nando De Colo transferleriyle boşlukları kapatmayı bir nevi başarsa da özellikle uzun rotasyonundaki sıkıntılar devam ediyor. Ancak uzun zamandır birlikte oynayan ekip, Obradovic liderliğinde yine zirveye oynamaya aday. Final Four’un Köln’de olması sebebiyle taraftar desteğini arkasına alacağı kesin.

Real Madrid: Euroleague geleneği deyince en başa yazılması gereken bir ekol Real Madrid. Müzesinde on şampiyonluk kupası bulunan takım, Dünya Şampiyonasında final oynayan İspanya ve Arjantin Milli Takımlarının omurgasını oluşturan oyuncularla yoluna devam ediyor. Her ne kadar 1 ve 2 numarada yük taşıyan oyuncuların bazıları yaşını almış olsa da, o bölgedeki bolluğu bitmeyen Madrid yine rakiplerinin başını ağrıtmaya devam edecek gibi görünüyor.

Anadolu Efes: Geçen senenin finalisti Anadolu Efes kadrosunu korumayı başardı. Özellikle sezonun sonunda ligin en değerli oyuncularından biri olduğunu kanıtlayan Shane Larkin, Vasilije Micic ile beraber dinamik ve atletik bir ikili oluşturuyor. Yıllar sonra şampiyonluk kokusunu alan Efes, CSKA’dan Alec Peters’i kadrosuna ekleyerek dış şut opsiyonlarını arttırdı ve modern basketbolda gereken alan yaratma konusunda önemli bir adım atmış daha oldu.  

 

CSKA Moskova: Son şampiyon CSKA ise en önemli oyuncularından Cory Higgins’i kaptırmış olsa da yerine Mike James gibi ligin skor gücü en yüksek yıldızlarından birini aldı. Yüksek tempolu oyunlara yatkın yapısıyla yola devam eden ve tecrübeli Kyle Hines'ın kaptanlığında oturmuş kadrosuyla CSKA Moskova yine zirve yarışında kendine yer edinecektir. 

 

EN DEĞERLİ OYUNCU ADAYLARI

Favori: Shane Larkin

Geçen senenin son bölümlerinde ligin altını üstüne getiren Larkin, eşi benzeri olmayan ivmelenme ve yön değiştirme becerisiyle yine skor yükünü üstlenecek ve Efes’in ilk dört mücadelesindeki en kilit oyuncu olacaktır.

Plase: Nando De Colo

Euroleague’in tartışılmaz en önemli oyuncularından olan De Colo, son topların aranan ismi olacak. Fenerbahçe’nin dar rotasyonunda bolca süre alıp birçok maçta ön plana çıkması kaçınılmaz.

Sürpriz: Nikola Mirotic

Dünya basketbolu kısaların ön plana çıktığı bir yöne evrilse de Euroleague’in sert yapısı uzunların değerini hala yüksek kılıyor. Birçok yıldızın arasından sıyrılması mümkün mü bilinmez ama Mirotic kalitesini lig boyunca gösterecektir.

 

EN İYİ KOÇ ADAYLARI

Favori: Zeljko Obradovic

Bu seneki rekabetçi Final Four yarışına önemli eksiklerle giren Fenerbahçe Beko’yu ayakta tutmayı başarırsa koçun bu ödülü evine götürmesi kaçınılmaz olacaktır.

Plase: Ergin Ataman

Kimilerine göre geçen sene bu ödülü hak eden Ataman, bu sene de Anadolu Efes’i finale taşırsa ipi göğüsleyip ödüle ortak olacaktır.

Sürpriz: Svetislav Pesic

‘Eski usul’ koçlardan biri olan Pesic, Barcelona’nın yıldızlarını harmanlamayı başarırsa bu ödüle aday olabilir. Ancak Euroleague’in zorunlu kıldığı maç içi röportajlara katılmama huyunun onun aleyhine çalıştığı bir gerçek.

Başında oturduğum bilgisayardan gözümü bir anlığına ayırıp dışarıya bakıyorum. Beyaz yakalılığın gerektirdiği o meşhur kahvecinin Ekim ayı için çıkardığı balkabağı aromalı içeceğinin kokusu yayılmış ofise. Benim aklımda ise perşembe günkü maç var...

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR