5 Haziran 2020 Cuma 15:40

Geleceğe güvenlikli geçiş

Nur ŞAUL BARAKAS Köşe Yazısı
26 Haziran 2019 Çarşamba

Hep bir arayıştayız, neresi daha güvenli, daha huzurlu, daha rahat diye... Gelecek takipçileri bireysel ve kurumsal güvenliği sağlamak için dünyanın dört bir yanında yeni sistemler geliştiriyor. Bu sistemler yaşamımıza farkında olmadan iyice nüfuz ediyor. Güvende olduğumuz alanı bulduğumuzda ise içsel huzurumuz hızla günyüzüne çıkıyor. Böylelikle daha verimli ve daha üretken oluyoruz.

Eylül ayının başında İsrail’de gerçekleştirilecek ‘Future Security’ etkinliğinde dünyayı daha güvenli hale getiren teknolojilerin sergileneceği bir dizi etkinlik ve bunun beraberinde fuar düzenleniyor.

Yapay zeka ve büyük veri teknolojileri, endüstrileri öne sürülen yeni anlayışlar, verimlilik ve işletme değerleriyle baştan başa dönüştürürken güvenlik alanında da büyük çapta etki yaratıyor. Bilgisayarlı görüntüleme, coğrafi konum, zeka analizi gibi alanlardaki ilerlemeler, kamu güvenliği ve ulusal güvenlik uzmanlarının eyleme geçirilebilir görüşler üretmelerini, karmaşık araştırmalarda noktaları birleştirmelerini, devam etmekte olan ve ortaya çıkan tehditleri önceden fark etmelerini sağlıyor.

İsrail, güçlü askeri istihbaratı ve Ar-Ge çalışmalarıyla uzun süredir güvenlik teknolojisinin yenilik merkezi konumunda. Dünyanın dört bir köşesinden endüstri uzmanları, 9-11 Eylül tarihlerinde Tel Aviv’de gerçekleştirilecek Future Security 2019 Etkinliğinde genç ve yenilikçi ulusun en gelişmiş güvenlik şirketlerinden bazılarını görme şansını elde edecek.

Ekonomi ve Endüstri Bakanlığı Dış Ticaret İdaresi, İsrail İhracat Enstitüsü ve SOSA (Tel Aviv ve New York’ta merkezleri olan inovasyon platformu) sponsorluğundaki etkinlik, 9 Eylül tarihinde Peres Yenilik Merkezi turu, üç şirketin çözümlerinin canlı gösterimi ve onu takiben ‘Tel Aviv by night’ turuyla başlayacak. 10 Eylül’de ise üç şirket daha canlı gösterim yapacak, B2B buluşmaları gerçekleştirilecek ve SOSA bir networking etkinliği düzenleyecek. Etkinliğin son gününde ise iki canlı gösterim gerçekleştirilecek ve Kudüs’ün tarihi alanlarına gezi düzenlenecek.

Etkinlikte yer alacak şirketlere göz atacak olursak bakın kimler, hangi alanlarda karşımıza çıkıyor?

Bunlardan ilki olan Axon Vision yeni nesil savunma sistemlerini yapay zeka ile güçlendiren bir şirket. Ürünleri, önde gelen çok uluslu şirketlerle kurulan ortaklık vasıtasıyla askeri düzeyde platformlarla entegre edilmekte. Axon Vision, yeni nesil akıllı sensörler üreterek ve mevcut platformlara otonom işlevler ekleyerek sensörleri yapay zeka uygulamalarıyla güçlendiriyor.

Daha sonra Celebrite ile karşılaşıyoruz. Dijital bilgiler günlük yaşamlarımızın vazgeçilmez bir parçasıyken araştırmalar ve işletmeler için dijital verileri destekleme imkanı önem arz ediyor. Adli bilişim çözümlerinde dünya lideri olan ve 150’den fazla ülkede müşterilere güvenilir danışmanlık hizmeti sunan Celebrite, emniyet teşkilatı, askeri istihbarat ve özel sektör için önde gelen bir hizmet tedarikçisi. Celebrite, dijital verilerin çıkarılması, deşifre edilmesi, analizi ve uyumu için farklı nitelikte, tümüyle eksiksiz ve endüstri tarafından onaylanmış çözümler sunuyor. Şirketin teknolojisi, önemli bağlantıları açığa çıkararak ve dijital dünyadan öngörüler sunarak araştırmacıların büyük resmi görmesine olanak tanıyor.

Ardından Cortica eğitimsel anlanlarda adından söz ettiriyor. 2007’de kurulan Cortica, beynin doğal öğrenme süreçlerini taklit etmeye yönelik tasarlanmış otonom bir yapay zekaya öncülük etti. Şirketin yapay zeka, sinirbilim, bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği alanlarında uzman kişilerce geliştirilen teknolojisi, görselleri eşsiz bir doğruluk oranıyla işleyip çözümleyerek akıllı şehirler, drone’lar, robotlar ve otonom araçlar gibi uygulamalara yönelik görsel zeka konusunda ilerlemeler kaydediyor.

Son olarak da Toka’yı görebiliriz. Toka, hükümet, emniyet teşkilatı ve güvenlik kurumları için özel olarak geliştirilmiş bir siber yetenek ve yazılım ürünleri ekosisteminin tasarlanmasına, kurulmasına ve yönetilmesine yardımcı olan bir siber yetenek geliştirme şirketi. Politik, askeri ve kurumsal dünyalarda eşsiz tecrübe sahibi liderler tarafından kurulmuş olan Toka, ilgili kurumların dijital sahayı, vatandaşları ve devlet kurumlarını güvende tutmalarına yardımcı olmakta. Toka, ilgili kurumların siber savunmalarını dönüştürmek amacıyla, özel bir strateji tasarlayarak ve bu kurumların bu stratejiyi geliştirmesine yardımcı olarak bilgi ve olanağın yanı sıra bir dizi eşsiz ürün de sağlamakta.

Eğer bu konular ile ilgiyseniz etkinliği kaçırmamanızı öneririm.

***

23 Haziran seçimlerine odaklanan İstanbul halkı pazar akşamı mutluluğu sonrasında güleryüzle sımsıcak bir İstanbul sabahına uyandı pazartesi günü. 17 yıl sonra İstanbul, demokrasinin ve yeni bir nefesin heyecanıyla yollara düştü. Sosyal medyada herseyçok güzel oldu ibareleri dolaşırken, Sayın Ekrem İmamoğlu kendine özgü üslubuyla hak ettiği zaferi kutluyordu.

Konuşmasında dile getirdiği gibi huzurlu, demokratik, üretken ve insanların ötekileştirilmediği İstanbul günlerine...

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental