9 Temmuz 2020 Perşembe 23:47

Avi Loeb, Trump’ın danışmanı olacak

Harvard Astronomi Bölüm Başkanı Abraham Loeb, ABD Başkanı Donald Trump’ın 20 Nisan’da yapmış olduğu teklife sıcak baktığını açıkladı.

Kültür 8131 görüntüleme
10 Haziran 2020 Çarşamba

Başkan’ın Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi (President’s Council of Advisors on Science and Technology -PCAST) adındaki konsey ABD Başkanına bilim ve teknoloji dalında tavsiyelerde bulunuyor. Loeb özellikle bilim insanlarının COVID-19 mücadelesinde en ön planda oldukları bu süreçte PCAST’e katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Loeb yeni görevinin akademik çalışmaları ve araştırma vaatlerini aksatmayacağının altını çizdi.

PCAST, Başkan George W. Bush tarafından 2000 yılında kurulmuş, 2010’da Başkan Barack Obama tarafından yeniden yapılandırılmıştı. Ekim 2019’da, Başkan Donald Trump konseyin aktif olarak çalışmaya başlaması için canlandırılması komutunu verdi.

Konsey, 16 seçilmiş bilim insanını Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Başkanı Kelvin Droegemeier altında topluyor. Droegemeier ocak ayında Harvard Üniversitesini ziyaret etmişti. 

Harvard Astronomi Bölüm Başkanı, 57 yaşındaki Prof. Abraham Loeb Beit Hanan’da, İsrail’in orta bölgesinde bulunan bir moşavda dünyaya geldi. Akademik olarak gösterdiği üstün başarıdan dolayı askerlik dönemini İsrail ordusunun özel Talpiot programı kapsamında Kudüs’teki İbrani Üniversitesinde fizik okuyarak geçirdi. Loeb ardından ileri eğitimi için Albert Einstein ve Robert Oppenheimer gibi büyük isimlerin okuduğu Princeton Enstitüsüne kabul edildi. 2012’de Time dergisi uzay bilimi alanında en etkili 25 isim arasında Loeb’i gösterdi. 700’den fazla bilimsel makalesi, onlarca kitabı ve birçok ödülü bulunan Loeb aynı zamanda, 1863’te kurulan Amerikan Millî Bilim Akademisinin Fizik ve Astronomi Bölümünün yönetim kurulu başkanı. Loeb, Harvard Kara Delik Girişimi adında kara delikleri astronomi, fizik, matematik ve felsefe olmak üzere disiplinler arası inceleyen oluşumun da kurucusu. Medyada adını sık sık duyuran Loeb, uzak yıldızlardan gelen Oumuamua adındaki cismin akıllı yaşam tarafından yapılmış bir ışık yelkenlisi aracı olduğu iddiasıyla gündeme gelmişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR