9 Temmuz 2020 Perşembe 07:11

Suudi analist: “İsrail ile ikili ilişkilerimiz olsun istiyoruz”

İngiliz BBC’ye konuşan Suudi Analist Abdülhamit El Gobein, Suudi Arabistan’ın İsrail ilişkilerinin normalleşmenin çok daha üstünde olduğunu belirtti.

Dünya 1116 görüntüleme
1 Haziran 2020 Pazartesi

El Gobein, Suudi Arabistan’da çoğunluğun, Filistin halkının kendileri için iyi olanı anlayacak bilinci çoktan yitirdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Filistin halkı bu sorunu çözmek, İsrail ile barış yapmak için, çıkarlarını korumakta yetersiz kalıyor. Filistin halkı bu durumda pozisyonunu kaybetmiş durumda. Suudi kamuoyu çoktan Filistin’i desteklemekten vazgeçti. Halk, Filistin sorununu çok önemsemiyor diyebilirim. Artık bırakın desteği, karşı olanlar bile var.

Eğer bugün Suudi Arabistan’a gelip orta ve lise öğrencileri arasında bir kamuoyu yoklaması yapsanız, kimsenin diğer Arap ülkelerini de pek önemsemediği ortaya çıkar. Eskiden bunları kimse açık söylemezdi, şimdi, son iki yıldır artık yüksek sesle dile getiriyor. Suudi Arabistan’ın ekonomik ve siyasi çıkarları da İsrail ile çok iyi ilişkiler gerektiriyor. İsrail çok ileri bir ülke ve biz bundan faydalanmak istiyoruz.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR