13 Temmuz 2020 Pazartesi 05:32

Hollanda’da okullar açıldı, ancak sağlık tedbirleri güvenlik riskini de getiriyor

Dünyada salgın sonrası iktidarlar ekonomik sebeplerle, sağlık otoritelerinin muhalefetine rağmen normalleşmeyi bir an evvel getirmek isterken, Hollanda’da Yahudi okullarının sorunları daha da karmaşık.

Dünya 1454 görüntüleme
31 Mayıs 2020 Pazar

Avrupa’da son yıllarda artan antisemitizmin Yahudi binalarına karşı silahlı eylemlere dönüşmesi sonrası, Hollanda’da Yahudi okulları çelik kapılar, içeriye her türü girişi engelleyen özel havalandırma sistemleri ile donatıldı. Şimdi sorun, sağlık otoritelerinin ‘içerinin doğal yollarla havalandırılması’ (çelik kapı ve pencerelerin açık kalması) gibi tedbirlerinin güvenlik riski oluşturması.

Yeni normalde maske takmak, sosyal mesafe ve açık havadan faydalanma gibi sağlık protokolleri güvenlik ile ters düşüyor.

Hollanda’nın en prestijli Ortodoks Yahudi okullarından Cheider’da yetkililer bu konuda ikileme düşmüş durumda. Ülkenin en dindar Yahudi ailelerinin gittiği Cheider’in ilkokul sınıflarında öğretmen ile çocuklar arasına naylondan bir duvar çekilerek ders yapılacak. Öğretmenler yeni tedbirler çerçevesinde sıralar arasında dolaşamayacak, küçüklerin yanına gidip defter ve kitaplarından herhangi bir şeyi gösteremeyecek.

Sağlık kuralları gereği sınıf mevcudunu azaltmak için  öğrencilerin sabah - akşam iki öğretim saatine bölündüğü, velilerin okula giremediği, küçükleri öğretmenlerin bina dışından alarak okula getirmesi gerektiği yeni normalde güvenlik zayıflıkları da artmış durumda...

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR