8 Temmuz 2020 Çarşamba 13:57

Cheesecake Bayramı

Bu akşam başlayacak Yahudi aleminin Şavuot Bayramı’nın iki temel manası bulunuyor: Biri 7 haftalık Omer Sayımının tamamlanması, ikincisi ise Yahudi Kutsal Kitabı Tora’nın verilmesi.

Dünya 2278 görüntüleme
28 Mayıs 2020 Perşembe

Şavuot İbranice haftalar manasına gelir. Pesah’ta (Hamursuz Bayramı) başlanan 7 haftalık Omer sayımı (Şavuot Bayramı’nda ) sona erer. 7 haftalık dönemde ise her hafta ruhani ve insani bir yüceliğe ermek için her Yahudi’nin çalışması geleneği vardır. 

Omer sayımındaki amaç Yahudi ulusunun Kutsal Tora’yı alacak ahlaki ve ruhani bir seviyeye çıkmasıdır.  Bayramın diğer bir geleneği ise süt ürünleri ve tatlıları tüketmektir. Bu gelenek de her Yahudi adetinde olduğu gibi felsefi bir temele dayanır.

Tora verilmeden önce Yahudi toplumu doğal olarak Kitap’ta emredilen hayat tarzı hakkında da bir bilgiye sahip değildi. Dolayısı ile Kaşerut (Yahudi Helal gıda ve et  kesimi kuralları) hakkında da bir bilgisi yoktu. Bu tarihi gerçek de Yahudi toplumlarında bayramda et yememek süt ürünleri ve tatlıları hazırlamak olarak yıllar içinde gelenekselleştirilmiştir. 

Bayramın günümüzde en çok ortaya çıkan tatlısı ise Cheesecake’tir.  Sefarad kültüründe de en çok ortaya çıkan menüler arasında, börekas, bulemas, pirinç ve peynir ile yapılan kezadas ve Leçekoça tatlısı sayılabilir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR