8 Temmuz 2020 Çarşamba 13:42

2. Dünya Savaşı’nda Hollanda’da çalınan Yahudi malları

Hollanda haberciler platformu KRO-NCRV araştırmacı bir gazetecilik örneği sunarak ülkede bugünlerde büyük kamuoyu desteği alan bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudi ailelerin malları 223 belediye bölgesinde çalınırken, olayların yüzde 80’i hakkında hiçbir polis kaydı tutulmamış.

Dünya 1197 görüntüleme
28 Mayıs 2020 Perşembe

Hollanda devlet televizyonlarında ayrıntıları açıklanan rapor, hem savaşta kaybolan Yahudi malları hakkında ilk ciddi araştırma, hem de ülkenin tarihi ile yüzleşmesi açısından büyük önem taşıyor.  

Rapora göre, savaşta Hollanda’da çalınan malların bugünkü toplam değeri yaklaşık 640 milyon dolar. 

Araştırma belediyelere ait tapu satış kayıt arşivlerinin ayrıntılı incelenmesi yolu ile yapıldı ve çalınan malların coğrafi dağılımını gösteren bir harita hazırlandı. 

Araştırmacılar tapu kayıtlarını incelerken ortaya çıkan başka bir gerçek ise daha da şaşırtıcı idi: Beş belediyeden dördü savaş sırasında vergi yolu ile tehdit edilerek zorla satın alınan,  kamuya geçen  bu malların varlığı hakkında hiçbir bilgiye sahip değildi. Rapor belediyelerin yüzde 60’ının bu konudaki araştırma için işbirliği yaptığını belirtirken, diğer yüzde 40 için bir yorum yapmadı, ancak söz konusu malların satışını yapmadıklarını belirtti.

Şimdi söz konusu gayrimenkulleri kanuni mirasçılarına tekrar sahiplendirmek için çalışmalar yapılıyor. Muhalefet lideri Geert Wilders hükümete yaptığı çağrıda, Nazilerden kaçmak ve saklanmak için Yahudilerin terk ettiği veya satmaya zorlandığı bu mülkler konusunda tazminat verilmesini talep etti. 

Şimdiye kadar Amsterdam ve Hague yerel yönetimleri Yahudilerden savaş sırasında alınan haksız vergiler ve zorla satın alınan mallar konusunda tazminat ödemeleri yapmıştı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR