13 Temmuz 2020 Pazartesi 05:50

Almanya Korona Uykusundan Uyanıyor

Almanya`da yaşam her geçen gün normalleşiyor.

Dünya 1939 görüntüleme
24 Mayıs 2020 Pazar

Egemen Cantürk/Almanya

Eyaletler sistemi ile yönetilen Almanya`da eyalet hükümetleri peşi sıra normalleşme sinyalleri veriyor.

Başkenti Mainz olan(Matbaanın mucidi Gutenberg`ın şehri) Rheinland Pfalz`de geçen hafta restaurant, cafe ve barlar açıldı. Bunu başta Berlin olmak üzere pek çok eyalet takip etti. Almanya´nın zengin eyaletlerinden ( Mercedes`in üretildiği eyalet) Baden Württemberg`de de yasaklar gevşetildi.

Bazı eyaletlerde oteller açılırken, yüzme havuzları ve eğlence mekanları da kadameli olarak açılacak. Rheinland Pfalz eyaletinde yüzme havuzları 27 Mayısta açılıyor. Bunu diğer eyaletler takip edecek. Otomotiv sektörü başta olmak üzere pek çok sanayi kuruluşu üretime başladı.

Şartlı Sınır Geçişleri

Öte yandan sınırlarda da kontroller gevşetiliyor. Avusturya, Fransa ve İsviçre başta olmak üzere diğer komşu ülkelerle olan sınırlarların 15 Haziran`dan sonra tam anlamıyla açılacağı öngörülüyor. Bu ülkelerle olan sınır geçişleri kademeli olarak yeniden başlıyor. Ancak geçişlere belirli gerekçelerle izin verilecek.

Komşu ülkelere iş, eğitim ya da aile ziyareti sebebiyle yeniden seyahat mümkün olacak.   Şu anda sınırlarda sadece mal geçişine izin veriliyor. Almanya yurtdışına seyahat uyarısını  15 Haziranda  kaldırmayı planlıyor. Ancak Almanya her bir ülke için ayrı seyahat yönergeleri hazırlayacak. Tren seferlerinin normale döndüğü, Bundesliga karşılaşmalarının başladığı, restaurantların açıldığı Almanya  yavaş yavaş korona uykusundan uyanıyor. Darısı diğer ülkelerin başına…                Egemen Cantürk

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR