8 Temmuz 2020 Çarşamba 14:30

Prof. Dr.İvet Bahar, ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi oldu

Toplum 5087 görüntüleme Sesli Dinle
29 Nisan 2020 Çarşamba
Moleküler Biyoloji Profesörü İvet Bahar, büyük bir başarıya imza atarak, bilimsel araştırmalarından dolayı dünyanın en prestijli bilim akademisi olan, ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi. 

Merkezi Washington’da bulunan ABD Ulusal Bilimler Akademisi bu yıl ABD’de 120, ABD dışında ise 26 bilim insanını üyeliğine seçerek onurlandırdı. 

27 Nisan itibarı ile yapılan açıklamadan sonra ABD Ulusal Bilimler Akademisinin toplam ülke içi üye sayısı 2.403, ülke dışında ise 501 oldu. Prof. Bahar, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar ve Sistem Biyoloji bölümünde Kurucu Başkan ve Seçkin Profesör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Bahar, Biyolojik sistemlerin fonksiyonel dinamiklerini moleküler ölçekte açıklayabilmek için geliştirdiği kuramsal ve hesaplamalı modeller, nöronlar arasında sinyal iletimi ve regülasyonu, proteinlerin dizilimi, fonksiyonları  konusunda kabul görmüş tezleri ile biliniyor.

Şalom Yazarlarından Karel Valansi’nin Mart 2019’da Prof. Dr. İvet Bahar ile yaptığı söyleşiyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. 

http://www.salom.com.tr/haber-98446-sancili__kimlik_arayisi.html/haber-110147-prof_dr_Ivet_bahar_kadir_has_ustun_basari_odulune_layik_goruldu.html

Seslendiren: Janet Mitrani


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR