15 Temmuz 2020 Çarşamba 22:08

Fransa Başbakanı ile evlenmek için Nazi kampına giren Yahudi kadının hayatı film oldu

‘An Irrepressible Woman - Durdurulamaz Kadın’ tam üç kez Fransa’nın başbakanlığını üstlenen Leon Blum ile beraber olmak için gönüllü bir şekilde Buchenwald Kampına giren Jeanne Reichenbach adındaki kadının gerçek hikâyesini anlatıyor.

Kültür 10836 görüntüleme
22 Nisan 2020 Çarşamba

II. Dünya Savaşı sırasında en bilinen toplama kamplarından Buchenwald’da, tüm engellere rağmen akıl alınmayacak bir düğün töreni yapıldı: Jeanne ‘Janot’ Reichenbach adındaki kadın ve Fransa’nın eski sosyalist Başbakanı Leon Blum. Daha da vurucu olanı ise Janot lakaplı bu kadının gönüllü olarak 1943 yılında bu kampa teslim olmasıydı.

Yahudi asıllı Fransız yönetmen Laurent Heynemann, Fransız tarihçi Dominique Missika’nın romanından Reichenbach’ın cesaret dolu hayat hikâyesini okur okumaz bu kadının öyküsünü bir filmle taçlandırmak istediğini söyledi. Fransız şeref nişanına sahip kıdemli yönetmen Heynemann, II. Dünya Savaşını bir kadının gözünden resmetmek istediğini de ekliyor.

1 Mart’ta Chicago Yahudi Film Festivalinde gösterilen film Reichenbach’ın Blum ile kalabilmek için tehlikeyi göze alması, kaçma fırsatını geri tepmesi gibi alması gereken zor kararları filmde başarılı bir şekilde yansıtıyor. Fransa’nın savaştan önce iki kere, savaştan sonra bir kez başbakanlık yapan ülkenin tek Yahudi başbakanı Blum da filmde başarıyla resmedilmiş. Blum Fransa’da Vichy rejimi başa gelene kadar ülkede oldukça sevilen ve saygı gören siyasi bir figürdü. Ancak antisemit duyguların yükselmesiyle 1930’larda sürekli hakaretlere ve fiziksel saldırılara uğradı.

Reichenbach rolünü 1991 yapımı Van Gogh filminden tanınan César Ödüllü Elsa Zylberstein oynarken, Hippolyte Girardot ise Blum’u oynuyor. Çift, eleştirmenlerden tutuşan kimyaları ile tam puan aldı.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental

Mozotros Ailesi-İrvin Mandel

Mozotros Ailesi-İrvin Mandel