3 Haziran 2020 Çarşamba 06:15

“Aşının ana ham maddesinin tamamlanmasına günler kaldı”

İsrail 1 Haziran’da aşıyı insanlarda test edecek.

Dünya 4086 görüntüleme 1 yorum
2 Nisan 2020 Perşembe

İsrail’in biyolojik araştırma kurumları MIGAL ve IIBR geliştirdikleri potansiyel aşıyı 1 Haziran’da ilk olarak insanlarda deneyecek.

İsrail’in dünyayı istila eden korona virüsüne karşı açtığı savaş birden fazla cephede sürüyor. Ülkede, İsrail Kızılay’ı ve tıp profesyonelleri salgını en az can kaybıyla  atlatmak için mücadele ederken, diğer yanda biyolojik araştırma laboratuvarları tedavi ve aşı için yoğun faaliyet içinde.  

MIGAL ve IIBR basına yaptıkları ortak açıklamada COVID-19 aşısının ana maddesinin oluşturulmasına günler kaldığını, ilk insan testlerinin 1 Haziran’da başlayacağını duyurdu.

Araştırma ekibinden Dr Chen Katz basına verdiği demeçte, “Aşının ana  aktif maddesini oluşturacak proteinleri elde etmenin son aşamalarına geldik.” dedi. 

Katz, açıklamasına geliştirdikleri aşı- bağışıklık tekniğinin protein dizilimi vektörüne dayandığını (protein expression vector) bu tekniğin insan vücudunun doğal bağışıklık sistemini harekete geçirmeyi amaç edindiğini belirtti.

Günümüzde aşılar genellikle virüs veya bakterinin zayıflatılmış veya ölü olarak vücuda enjekte edilmesi ile akyuvarların bun karşı antikorlar üretmesine dayanırken, yeni teknik protein molekülleri seviyesinde aynı tepkiyi verecek ana maddenin yapay olarak üretilmesine dayanıyor. 

Katz ayrıca dünyada 100’den fazla araştırma merkezinin aşı için çalıştığını, bunlardan üçünün İsrail’de olduğunu ve ilk korona aşısının İsrail’de kullanılacağını tahmin ettiğini belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR