3 Haziran 2020 Çarşamba 05:26

İsrail Kızılay’ı Magen David Adom (MDA) yeni ‘pasif serum’ ile korona hastalarını tedavi ediyor

Korona virüsüne yakalanan ve iyileşen hastalardan alınan kandaki antikorlar plazma yolu ile bağışıklık sistemi zayıf olan ve durumu ağır hastalara veriliyor.

Dünya 4075 görüntüleme
1 Nisan 2020 Çarşamba

Klasik bir tedavi şekli olan sistemde, bağışıklık sistemi kuvvetli olan hastanın kanında virüsü yok etmek için doğal olarak üretilmiş olan antikorlarlardan yararlanılıyor.

 Antikorlar aslında anti-virüs proteinlerinden oluşuyor. Doğa bir şekilde bu antikorları sadece organizmayı tehdit eden spesifik virüs için üretiyor.  Bu olgu teknik tıpta pasif bağışıklık olarak biliniyor. 

Aktif Aşı ise, hasta olmayan bir bünyeye ölü veya zayıflatılmış virüsü vererek vücudun savunma sistemini (Bağışıklık) suni olarak harekete geçirerek,  kanda o hastalığa karşı antikorları  yaratmak olarak tarif ediliyor.

Tedavi nasıl yapılacak ?

İlk aşamada hastalığı geçirmiş olandan alınan kandan elde edilen plazma dondurulup İsrail'de çeşitli hastanelere gönderilecek ve ağır hastalara verilecek. İkinci aşamada ise amaç, mümkün olduğunca yeterli plazma toplayarak antikor (İmmunoglobulin) üreterek hastaları tedavi etmek. 

MDA Başkan Yardımcısı Eilat Shinar, halen İsrail Sağlık Bakanlığının iki ilaç şirketi ile  elde edilecek serumların dozajı ve kullanım protokollerinin yazılması için görüşme halinde olduğunu belirtti.

Bir kişinin plazma bağışlayabilmesi için de, hastalığı geçirdikten sonra 14 gün geçmesi ve iki farklı korona testinden sağlıklı olarak teyit edilme şartı gerekiyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR