3 Haziran 2020 Çarşamba 05:56

Sağlık Bakanı: “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin”

Korona virüs ile mücadele konusunda mecliste iktidarın ve muhalefetin ortak alkışını alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi’ye herkesin kendi olağan üstü halini ilan etmesini ifade etti.

Toplum 2535 görüntüleme
20 Mart 2020 Cuma

Virüsün daha fazla yayılmasının önlemek amacıyla 2-3 hafta mümkün olduğunca kendimizi izole etmemiz gerektiğini hatırlatan Koca halihazırda böyle bir durumun (OHAL İlanı) söz konusu olmadığını belirterek, “Sen kişisel OHAL’ini ilan et, tedbirini al” dedi. 

Kendisinin 2-3 saatte bir elini yıkadığını da belirten Koca, önümüzdeki 2-3 hafta içinde virüsün yayılmasının zirve yapabileceğini, gerekmedikçe evden çıkmayı minimize etmemiz gerektiğini söyledi. Koca, mecliste yaptığı konuşmada da ölümlerin, genellikle ileri yaşlarda veya hipertansiyon, diyabet, kalp damar hastalığı,kanser kronik kalp akciğer hastalıkları başta olmak üzere, eşlik eden sistemik hastalığı olan bireylerde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Virüsün dünyaya açıklandığı 10 Ocak'tan itibaren Türkiye'nin hızlı ve aktif davrandığın belirten Koca, sınırlarımız ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Sınır komşularımızın virüsle mücadelesinin zafiyet içinde olduğunu görerek kara sınır kapılarımızı kapattık. Gelen vatandaşlarımızı sağlık kontrolü ve 14 günlük izolasyon tedbirleriyle ülkemize kabul ettik. Bu arada uçuş yasağı ve sınır kapatması uyguladığımız ülkelerdeki vatandaşlarımızı tahliye etmek üzere operasyonlara başladık. İlk operasyonumuz, salgının kaynağı Wuhan şehrindeki vatandaşlarımıza yönelikti. Olay, 11 Mart'ta pandemi olarak tanımlandı. Mücadelemizin mantığı baştan beri böyleydi. Atılacak adımlar kamu kurumlarımıza bildirilmişti. Virüsün hızla yayıldığı ülkelerin yaptığı hatalardan sonuç çıkardık."

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR