6 Temmuz 2020 Pazartesi 03:23

ADL, başkan adayları için ‘antisemitizm’ el kitapçığı yayınladı

Anti-Defamation League (İftira ve İnkârla Mücadele Birliği) ABD başkan adaylarına yönelik ‘günümüzde antisemitizm’ konulu bir el kitapçığı yayınladı.

Dünya 1235 görüntüleme
18 Mart 2020 Çarşamba

Birliğe istinaden, ‘Açıkça Antisemitizm: Yeni Çağ'da eski efsanelere bir rehber’ başlıklı el kitabı, Yahudiler ile ilgili en kalıplaşmış bazı önyargıları sıralayıp, neden tehlikeli olduklarını açıklıyor. Ayrıca, söz konusu klişelerin arkasındaki hikâyeler ile ilgili bilgi sağlayarak zaman içinde gelişip günümüze nasıl geldiklerini gösteriyor.

ADL CEO'su Jonathan Greenblatt yaptığı açıklamada "Yahudilere karşı yürütülen şiddet hâlihazırda tarihi seviyedeyken, bu hararetli politik dönemde tüm kamu liderlerine, antisemit efsaneleri engellemeleri için çağrıda bulunuyoruz" dedi. Greenblatt, "Bu el kitabında antisemitizmin köklerinde yatan önyargılarla ile bu önyargıların, tüm dünyada yüzyıllardır süregelen, Yahudi cemaatine karşı yol açtığı şiddet anlatılmakta. Günümüzde, modern antisemit dürtüler, tweet’lerde, seçimle iş başına gelmiş resmi yetkililerin kamu açıklamaları, Yahudilere karşı Pittsburgh, Poway ve Jersey City'deki vahşi saldırıları gerçekleştiren aşırı sağcıların eylemlerinde hala yer buluyor.”

El kitabının her bir bölümü, Yahudilerin çok fazla güce sahip oldukları, sadakatsiz oldukları, İsa’yı öldürdükleri ve dini ritüellerinde Hristiyan kanını kullandıkları gibi bilinen sık kullanılan antisemit efsanelere değiniyor. Kitapta ayrıca Holokost'u inkâr, anti-Siyonizm ve İsrail'i gayri meşrulaştırma konularına da yer veriliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL