13 Temmuz 2020 Pazartesi 16:14

‘Kopyala- yapıştır’ın mucidi bilgisayar bilimcisi Tesler hayatını kaybetti

Larry Tesler, 1970’lerde kopyala-yapıştır icadıyla bilgisayarları kullanıcı dostu yapan isim olarak anılacak.

Kültür 3649 görüntüleme
26 Şubat 2020 Çarşamba

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ‘kes’, ‘kopyala’ ‘yapıştır’ komutlarının yaratıcısı, Silikon Vadisinin öncülerinden Larry Tesler, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Nesiller için bilgisayar kullanımını kolay hale getiren Tesler, aynı zamanda ‘bul’, ‘değiştir’ düğmelerinin de geliştiricisiydi. Daha öncesinde Xerox firmasında araştırmacı olarak çalışan Tesler için firma 16 Şubat’ta Twitter hesabından “İş gününüz onun devrimci fikirleri sayesinde daha kolay geçiyor” yazdı.

Bronx’ta dünyaya doğan Yahudi asıllı Tesler, küçük yaştan matematiğe ve bilgisayarda programlama yapmaya yatkınlığını gösterdi. 1961’de Standford Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği ve matematik eğitimine başlamadan önce kod yazmayı biliyordu. 1973’te bilgisayar ürünleri yaratmak üzere fotokopi şirketi Xerox’un Palo Alto Araştırma Merkezine katıldı. 1980’de Apple’a girdi ve orada Lisa bilgisayarı, Newton dijital asistan ve Macintosh için çeşitli ürünler geliştirdi. 17 yıl Apple’da çalıştıktan sonra yazılım eğitimi veren bir şirket kurdu ve bir yandan Amazon, Yahoo ve genetik test hizmeti veren 23andMe şirketlerinde üst düzey pozisyonlarda yer aldı. 

2012’de BBC’ye yaptığı bir açıklamada Tesler gençlere ve gelecek nesillere bilgisini aktarmaktan duyduğu heyecanı dile getirmişti.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR