29 Mart 2020 Pazar 17:38

Türk Yahudi Toplumundan kısa kısa...

Toplum 2130 görüntüleme
19 Şubat 2020 Çarşamba

Anadolu Kulübü Büyükada  SEÇiMLERi GERÇEKLEŞTi

 

Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi, üç yılda bir gerçekleştirdiği seçimlerini geçtiğimiz hafta sonu, 16 Şubat Pazar günü Büyükada Şubesinde gerçekleşti. Geçmiş dönem başkanı Maral Öztekin’in yaptığı açılışın ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve geçmiş dönem yönetimi yaptığı çalışmalarla ilgili mali bilgileri paylaştı.

Geçmiş dönem yönetim kurulunun ibra edilmesinin ardından yeni dönem Başkan Adayı Rıfat Çiton katılanların birkaç kez alkışlarla takdir ettikleri konuşmasını gerçekleştirdi. Yeni dönem için Rıfat Çiton başkanlığındaki yönetim kurulu katılan üyelerin oylarıyla seçildi. Zeyat Akçaoğlu (başkan yardımcısı), Bino Yeruşalmi (genel sekreter), Sabri Kurdoğlu (sayman), Yasef Pepo Salerno (üye), Prof. Dr Murat Ersanlı (üye), Bozkurt Kenan Yılmaz (üye) olarak seçildiler.

Dernek ayrıca yedek üyelerle denetleme ve disiplin kurullarını ve yedeklerini oylamayla seçti.

 

Schneidertempel’de Güher Mörel fotoğraf sergisi: “Telaşsız”

Güher Mörel; aylık dergilerdeki fotoğraflarının ardından ilk kişisel sergisi ‘Telaşsız’ı, 19 Şubat Çarşamba günü Schneidertempel Sanat Merkezinde açıyor. Sergi 8 Mart’a kadar devam edecek.

Sergide 30’a yakın fotoğraf yer alıyor. Mörel sergi ile ilgili olarak, “Profesyonel fotoğraf makinaları ile yaptığım çekimler ister istemez sıradan naif olan her şeyi, seçilmiş ve özel olana dönüştürüyor. Kimi zaman coşkunun yerini mahcubiyet, doğallığın yerini kurgu alabiliyor. Cep telefonlarında giderek yetkinleştirilen kamera özellikleri ile an’a odaklanmak ve bozulmadan, değişmeden sabitlemek ve söyleyeceğini alçak sesle, telaş etmeden söylemek mümkün olmaya başladı. Doğrusu bunun çekiciliğine kapılmamak mümkün değildi. Henri Cartier Bresson’un ‘Fotoğrafı makina değil insan çeker’ sözünü de hatırlayarak yıllar içinde çekilen fotoğraflar bu sergi ile gün yüzüne çıkmış oldu. Fotoğraflarımı gören Tan Oral beni yüreklendirmese bu sergi olmazdı” yorumunu yaptı. 

YUSUF TUVİ İzmir Büyükşehir Belediyesinin konuğu

24 Şubat Pazartesi günü Türk Fotoğrafının usta ismi Yusuf Tuvi ‘Vizörden Bir Yaşam Serüveni’ ve ‘FOG Grubu’ adlı fotoğraf gösterileri ve söyleşisiyle İzmir Büyükşehir Belediyesinin konuğu oluyor. Çetin Emeç Toplantı Salonunda gerçekleşecek olan etkinlik saat 18.00’da tüm fotoğrafseverleri bekliyor olacak. 

Or Yom’da farklı faaliyetler  yüzleri güldürüyor

Geçtiğimiz hafta Or Yom pansiyonerleri her salı olduğu gibi bir dış geziye katıldılar.

Gönüllüler ile birlikte Tarabya’da Boğaz’a karşı kahve içip tatlı yiyen pansiyonerler birlikte olmanın keyfini çıkarttı. Çarşamba günü ise Or Yom’da yine farklı bir etkinlik kendilerini bekliyordu. Nazlı Doenyas ile Hala ekmeği yapım etkinliği katılımcıları çok eğlendirdi. Dernek yetkilileri aynı faaliyeti tekrarlamak istediklerini belirttiler.

9 Şubat Pazar günü FKD’li gençler Or Yom’u ziyaret ederek Tu Bişvat’ı pansiyonerlerle birlikte kutladılar. Genç annelerin çocukları ile birlikte bahçeye fidan dikmeleri ile başlayan organizasyon keman dinletisi, Tu Bişvat berahalarının birlikte söylenmesi ve bingo oyunuyla devam etti. 

Alef’te Etel Kıymaz ile ‘Kiloların ve Sen’

Alef Hanımlar Komisyonunun her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği kültürel faaliyetlerin bu ayki konuğu kişisel gelişim danışmanı Etel Kıymaz oldu.

Etel Kıymaz hanımlarla ‘Kiloların ve Sen’ konulu bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Kıymaz, kişiye kiloların sadece beslenme alışkanlıkları ile değil bunun yanında geçmişten gelen etkilerle ve beynin kilolanmayı bir savunma aracı olarak kullanması sonucu da gelebileceği bilgisini verdi. Yönelttiği sorularla katılımcıların içlerine dönerek kendi cevaplarını bulmalarını da sağladı.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Vizyondakiler

Vizyondakiler