10 Temmuz 2020 Cuma 21:11

Mario Levi, Işık Okullarında çocukluk ülkesini anlatacak

FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü, 27 Şubat’ta Fevziye Mektepleri Kültür Konferansları kapsamında Yazar Mario Levi’yi ağırlayacak.

Toplum 3519 görüntüleme
18 Şubat 2020 Salı

Levi’nin vereceği konferansın başlığı, ‘Çocukluk Ülkesini Anlatmak.’  

Türk Edebiyatı'nın usta ismi Levi son kitabı ‘Bu Salı ve Her Salı'da okurlarını yine çocukluğunun Şişli’sine, geçmişe götürüyor.  

Kitaplarında  genellikle çocukluğunun geçtiği Şişli’yi ve azınlıkların hayatını konu alan Levi ‘Bir Şehre Gidememek’ adlı kitabı ile 1990 yılında Haldun Taner Ödülünü almıştı.

Adından anlaşılacağı üzere yazar kitabında çocukluğunun geçtiği İstanbul’a bir özlem duymakta, kağıda döktüğü duygularda, geçmiş  aşkları, çocukluk ve  ilk gençlik yıllarıyla hesaplaşmaktadır.   Yazarın ikinci kitabı1991yılında yazdığı ‘Madam Floridis Dönmeyebilir’de azınlık çevrelerinin topluma uyum sağlamakta zorlanan insanlarına yer verir.  

Levi, ‘En Güzel Aşk Hikayemiz'i 1992 yılında, 1993'te başladığı ‘İstanbul Bir Masaldı’ adlı kitabını  da altı yılda bitirerek 1999 yılında yayınladı.

‘İstanbul bir Masaldı’da  da yirmili yıllar ile seksenli yıllar arasında İstanbul'da yaşamış bir Yahudi ailesinin hikâyesi anlatılmakta. Eserde, şehrin diğer azınlıklarından kahramanlara da yer verilmektedir.

‘İstanbul bir Masaldı’  2000'de Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazanmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR