29 Şubat 2020 Cumartesi 12:39

Soykırım’ın 75. yılında 100 yaşını kutlayan kurtulan

2. Dünya Savaşı’nda Nazi kamplarında mutlak bir ölümden kurtulan Marja Frian, Yahudi Soykırımı’nın 75. anma yılında 100. yaşını kutluyor.

Dünya 793 görüntüleme
27 Ocak 2020 Pazartesi

Polonya’da Auschwitz’in özgürlüğünün 75. Yılı için  yapılan törenlere katılan Frian, kurtuluş hikayesini diğer kurtulanlar, yetkililer ve  konuklarla paylaştı. 

Törende, 27 Ocak’ın aynı zamanda 100. yaş günü olduğunu belirten  Sloven asıllı kadın, 1944 ile 1945 yılları arasında bir yıl kuzey Almanya’da Nazilerin Ravenbuck kampında esir tutulmuştu.

Polonya’daki törenden evvel AP Ajansına konuşan Frian, “Biri size Nazi kampında olmanın ne demek olduğunu uzun uzun anlatabilir, ancak bunun ne kadar korkunç olduğunu ancak orada gerçekten yaşamış olanlar anlayabilir” dedi. 

Frian, Slovenya’da halkın kurduğu, Nazilere karşı savaşan direniş örgütüne üye olmaktan dolayı Gestapo tarafından tutuklanmış ve kampa atılmıştı. 

Kocası Gestapo tarafından infaz edilen kadın, kampta saatlerce işkencelere maruz kalmış, Rus birliklerinin saldırılarında hücre arkadaşları ile birlikte Naziler tarafından kalkan olarak kullanılmış, 1945’te SSCB ordusu tarafından kurtarılmıştı.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın