Sanders’dan ‘Yahudilerle ilişkilere’ yeni atama

ABD Başkan Adaylarından Bernie Sanders, Yahudi cemaatleri ve kuruluşları ile irtibat konusunda, Obama Yönetimi eski çalışanlarından Joel Rubin’i görevlendirdi

Sanders seçim kampanyası kapsamında daha önce mesafeli bir duruş sergilediği Yahudi ve Demokrat kuruluşların içinden gelen Joel Rubin’i Yahudi Cemaati ve kuruluşları ile ilişkilerde irtibat kişisi olarak görevlendirdi.

Eski Obama yönetiminde resmi olarak görev almış olan 48 yaşındaki Rubin’in bu göreve atandığı geçtiğimiz hafta duyuruldu. Rubin’in Yahudi cemaatleri ve kuruluşları ile uzun yıllara dayanan bir bağı bulunuyor.

Liberal Yahudi Ortadoğu Politikaları Örgütü J Street’in eş kurucusu olan Rubin yakın zaman önceye kadar Amerikan Yahudi Demokrat Konseyi Yönetim Kurulunda görev alıyordu. Söz konusu konsey hem İsrail yanlısı cemaatlerin hem de Demokrat Parti’nin ana görüşlerine uygun görüşler benimsiyor.

Rubin bir röportajında, “Bernie Amerika’nın farklı kesimlerini ilgilendiren bir hareket oluşturuyor. Bu gerçekten heyecan verici. Yahudilerin sesinin ve Yahudi toplumunun bu hareketin bir parçası olmasını sağlayacağız” dedi.

Sanders’ın Rubin’in görevlendirmesi, 2016’da yürüttüğü seçim kampanyasından ne denli farklı bir kampanya yürüttüğünün bir işareti. 2016’daki kampanyada Sanders’ın Yahudi geçmişine ve bir Yahudi olarak yetiştirilmesine değinmesi aylar almıştı. Bu yeni kampanyada ise Sanders konuyu sık sık gündeme getiriyor.

Rubin, Washington çevrelerinde oldukça sevilen bir Yahudi kişilik; bir yandan bir ulusal televizyon kanalında İran’la yapılan ve İsrail tarafından sertçe eleştirilen nükleer anlaşmayı savunurken diğer yandan İsrail Büyükelçiliği’nde bir sosyal etkinliğe katılabiliyor. Kongre’de Obama Yönetimi için çalışırken, düzenli olarak köklü Yahudi kuruluşları ile yakın ilişkiler yürütmesi de Rubin’in bir diğer özelliği.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın