10 Temmuz 2020 Cuma 09:44

“İktidarlarda antisemitizme yer yok”

İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, İngiltere Baş Hahamı Rav Efraim Mirvis’le Londra’da bir araya geldi.

Dünya 1503 görüntüleme
29 Kasım 2019 Cuma

Her iki liderin ana konusu İngiltere’deki antisemitizmdi.

Ortak basın toplantısında konuşan Rivlin şunları belirtti: “Antisemitizme sıfır tolerans demek, Yahudi cemaatlerine gerekli güvenliği sağlamak ve dini radikalizme karşı tavır almak demektir.

Dünya ülkelerinde siyasi iktidarlarda söz sahibi olanlar meclislerde antisemitizme asla fırsat vermemelidir. Bu iktidar sahipleri sosyal medyadaki ırkçılığa da karşı gerekli kanunları çıkarmalı ve halkı eğitmek için çalışmalıdır.”

Rivlin’in sözleri isim vermeden İngiliz İşçi partisindeki antisemit söylemi hedef aldı. İsrail Devlet Başkanı Rivlin’in buluştuğu Rav Efraim Mirvis de geçtiğimiz günlerde İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn’i  isim vermeden eleştirmişti.

Mirviş, İngiltere’nin en prestijli yayın kuruluşlarından Times Of London’da kaleme aldığı bir köşe yazısında, İngiliz  demokrasisinin  ruhunun tehlikede olduğunu belirtmiş; “İşçi Partisinin iktidarda olduğu bir İngiltere’de Yahudiler ne olacak?” şeklinde sormuştu.

Jeremy Corbyn ise  tüm bu üstü kapalı eleştirilere cevap vermek istemedi.

Eleştirilerden saatler sonra BBC’den tecrübeli gazeteci Andrew Neil’in karşısına çıkan Corbyn,  gazetecinin, “Yahudi cemaatine verdiğiniz rahatsızlıktan dolayı özür dilemek ister misiniz?” sorusunu geçiştirdi.

Corbyn, gazetecinin ısrarlı sorusuna rağmen özür dilemedi ve şu ifadeyi kullandı: “Bu konuda diyebileceğim tek şey İngiltere’de yaşayan tüm inanç sahiplerinin güvenli yaşaması için çalışmakta kararlı olduğum.”

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR