10 Temmuz 2020 Cuma 09:28

Siyaset ekonomi ilişkisi kapsamında ABD

Ekonomi 1425 görüntüleme
27 Kasım 2019 Çarşamba

Prof. Dr. Burak Arzova

 

Bir süredir misafir öğretim üyesi olarak Amerika Birleşik Devletlerindeyim. Geldiğim günden bu yana tabiri caizse “ayağımı sürüdüm” burada ne siyasette ne de ekonomide hareketli günler bitmiyor. Oysa biz hep demez miyiz, Türkiye’de bir günde yaşanan olayları bir Kuzey Avrupalı belki bir senede anca yaşıyor diye.

Başkan Trump’a yönelik azil süreci hızla devam ediyor. Kendi kişisel seçim başarısı için, rakibi Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki faaliyetlerinin araştırılması için Ukrayna Devlet Başkanına baskı yaptığı iddiasından ötürü, neredeyse her gün bir tanık Temsilciler Meclisinde sorulara cevap veriyor. Konu nereye evrilir bilmiyoruz ama Başkan karşısındaki Demokrat adayların zayıflığı nedeniyle hâlâ çok güçlü.  Fakat Kasım ayının 3. haftasının son günü ünlü milyarder Mike Bloomberg Demokratlardan başkan adayı olabilmek için başvuruda bulundu. Böylece ilk defa Trump ciddi bir rakiple karşı karşıya. Bloomberg’in mottosu “Amerika’nın Yeniden İnşaası”. Bu söylem hem siyasette hem de ekonomide Başkan Trump zamanında hatalı olduğu iddia edilen bazı politikaların düzetilmesi amacıyla söylenmiş bir söz.

Siyaset bizim konumuz değil ama ekonomide Trump döneminde Çin ile başlayan gerginlik sanki Demokrat bir aday başa gelirse de bitmeyecek gibi. Konunun temelinde ticaret savaşından çok, eksenin batıdan doğuya kayması teknik bir sorun olarak gözüküyor. Çin’in tahminler üstü büyümesi, sadece ekonomik bir tehdit olmaktan ziyade askeri ve siyasi olarak da Amerika’yı tehdit edebilecek potansiyelde olması ciddi bir sorun olarak kabul edilmiş durumda. Bu nedenle demokratların söylemlerinde “Çin’le ilişkilerin Eskisi Gibi Olacağı” hiç dillendirilmiyor. Tam tersine mevcut politikaya sahip çıkılacak izlenimi var.

Bunun yanında Amerika’da işler aslında içeride yansıtıldığı kadar sorunlu değil. Örneğin Wallmart’ın online satışları bir önceki yıla göre yüzde 41 büyümüş durumda. Perakende satışlar her türlü kötümserliğe rağmen fena gitmiyor. Daha da ilginç olanı tüm Amerika genelinde artan online satışlara rağmen Amerika’da işsizlik tarihi düşük seviyelerde.

Teknoloji sektöründe, Amazon ve Microsoft’un arası ise şimdilik limoni. Amazon ekim sonunda Pentagon tarafından Microsoft a verilen on yıl süreli 10 milyar USD bedelli bulut sözleşmesini protesto etmeye hazırlanıyor. Çünkü Amazon bu ihalenin kendisine verilmesini bekliyordu. Maalesef tam rekabet bu olsa gerek.

Özetle bizler içeride kura, faize odaklanmış, artan fiyatlara rağmen enflasyonun nasıl düştüğünü tartışırken, dünyanın en büyük ekonomisi kriz söylemlerine rağmen büyümeye ve istihdam yaratmaya devam ediyor. Ne diyelim darısı başımıza.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR