10 Temmuz 2020 Cuma 09:28

Askeri rejime başkaldıran Brezilyalı Haham Henry Sobel vefat etti

Latin Amerika’nın en yoğun nüfuslu ülkesi Brezilya’da, ünlü insan hakları savunucusu ve haham Henry Sobel’ın vefatının ardından Yahudi olan ve olmayan pek çok kişi üzüntülerini dile getirdiler.

Dünya 1149 görüntüleme
27 Kasım 2019 Çarşamba

Brezilya Meclisi Başkanı ve Yahudi asıllı David Alcolumbre, vefat eden hahamın ardından yaptığı açıklamada, “Sobel cemaatimiz için saygıdeğer bir sözcüydü. Hayat boyu görevinde gösterdiği başarı ile Brezilya’da Yahudilik deyince ilk akla gelen isim ve tüm cemaatimizde insan haklarını savunma konusunda en önemli kişilerden oldu” dedi.

Karizmatik lider, geçtiğimiz cuma günü, 75 yaşında, akciğer kanseri için tedavi gördüğü Miami’deki hastanede hayatını kaybetti. Sobel, 1975 yılında Brezilya’daki askeri rejimin gazeteci Vladimir Herzog’un Yahudi Mezarlığının intihar edenlere ait bölümüne gömülmesi konusunda yaptığı baskıya boyun eğmemiş, yapılan resmi açıklamaya rağmen gazetecinin kendini asarak intihar ettiğine inanmadığını söylemiş ve bu hareketiyle tarihe geçmişti. Herzog’un oğlu İvo, daha sonra kendi hayatını riske atarak Herzog anısına düzenlenen törene katılan haham için, “Yahudiliğin protokollerine karşı gelmesine, cemaatten tepkiyle karşılanmasına rağmen doğru gördüğünü yapan Sobel, Brezilya’da diktatörlüğün sonlanmasına giden yola baş koymuş bir kahramandır” demişti.

Hahamın en ünlü deyişlerinden biri, “Biz Yahudilerin misyonu dünyayı daha Yahudi haline getirmek değil, dünyayı daha insancıl bir hale getirmektir” idi.

Sobel, Yahudi olan ve olmayan pek çok lider, başkan, başbakan ve Papalar ile iyi ilişkiler kurmuştu. Kendisini anmak isteyen hayranları yaptıkları videoda Sobel’in Şimon Perez, Mahatma Gandi, Papa 2. John Paul, Kofi Annan, Mikhail Gorbaçev ve diğer liderlerle çekilmiş görüntülerini kullandılar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR