10 Temmuz 2020 Cuma 02:52

Münih’te ‘Hitler eşyaları açık arttırması’ endişe yarattı

Kim Hitler’i ve 20. Yüzyılın en büyük insanlık günahını hatırlatan bir eşyayı satın almak ister?

Dünya 1761 görüntüleme
21 Kasım 2019 Perşembe

Hitler’in şapkası, Eva Braun’un elbiseleri, ‘Kavgam’ kitabının gümüş kapaklı özel basımı Münih’te açılan Hitler eşyaları açık arttırmasında en yüksek fiyatı verecek müstakbel sahibini bekliyor. 

Nazi Almanya’sının 147 parçası Hermann Historica adlı şirket tarafından açık arttırma ile satışta.  Münih’teki satış Yahudi cemaat ve kurumlarından  tepki aldı. Endişelerini dile getirenler söz konusu Nazi tarihi parçalarının Nazizm’i ve ırkçı söylemi yaymak isteyen kişiler tarafından satın alınacağını ve toplumun lehine bir durum olmayacağını belirtiyor. 

Avrupa Yahudi Birliği Başkanı Rav Menahrm Margolin açık arttırma şirketine yazdığı mektupta endişelerini şöyle ifade etti: “Hitler dönemine ait eşyaların büyük bir tarihi değeri ve topluma bir faydası yoktur. Bu eşyaları satın alacak kişiler de Avrupa tarihinin en şeytanı söylemini destekleyen kişiler olacaktır. Dolayısı ile böyle bir ticaretin yapılması ahlaki bir davranış sergilemeyecektir.  Bunları satmak kanunsuz olmayabilir ancak ahlaki değildir.”

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR